Sopockie Dni Seniora - 5 dni atrakcji dla seniorów, wnuków i całej rodziny

Sopockie Dni Seniora - 5 dni atrakcji dla seniorów, wnuków i całej rodziny
Drukuj Skomentuj

Od poniedziałku 10 czerwca trwają w Sopocie 5 dniowe obchody Sopockich Dni Seniora. Do piątku 14 czerwca w różnych punktach miasta odbywają się liczne atrakcje przygotowane nie tylko dla seniorów. Warsztaty, pokazy, wykłady, koncerty, spotkania międzypokoleniowe, prelekcja filmu połączona z dyskusją, festyn, aktywności sportowe oraz stoiska z ofertami dla seniorów, to tylko część propozycji na ten aktywny tydzień.

Domyseniora.pl jest oficjalnym Patronem medialnym tego wydarzenia

 

 

Każdy dzień ma charakter tematyczny, dedykowany konkretnemu obszarowi z zakresu polityki senioralnej: aktywność obywatelska, bezpieczeństwo, edukacja, aktywność fizyczna, zdrowie i kultura. Wiele z tych propozycji ma charakter międzypokoleniowy, na które zapraszamy dziadków wraz z wnukami. Swoją ofertę zaprezentują m.in. Domy Sąsiedzkie, Muzeum Sopotu czy Grodzisko.

 

Obchody Sopockich Dni Seniora rozpoczęły się w poniedziałek 10 czerwca w Urzędzie Miasta Sopotu od uroczystej sesji Sopockiej Rady Seniorów, a zakończą się w piątek 14 czerwca, koncertami na Molo. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny, oprócz trzech spotkań o charakterze zamkniętym, na które obowiązują zaproszenia. Sopockie Dni Seniora to wydarzenia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i sportowym, na które składają się zarówno imprezy kameralne, jak i duże aktywności plenerowe, otwarte dla wszystkich chętnych.

 

Wydarzenia w plenerze

 

W środę, 12 czerwca w godz. 11.00-16.00 zapraszamy na festyn odbywający się na boisku Domu Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Mickiewicza. Dla uczestników przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty artystyczne, zajęcia ruchowe, pokazy makijażu, degustację sopockiej solanki, występy na scenie, a na zakończenie potańcówkę z muzyką na żywo. Podczas imprezy dla uczestników dostępne będą stoiska sopockich instytucji oraz organizacji. Informacji udzielać będą m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej, ZUS, Urzędu Pracy, MOPS-u, Domu Pomocy Społecznej, czy rzecznika praw konsumenta. Będzie można również zasięgnąć porady geriatry i podologa, wykonać badanie słuchu oraz poznać ofertę zabiegów rehabilitacyjnych a w sklepie charytatywnym nabyć modną odzież za niewielką cenę. Uszakowo zaprezentuje swoją ofertę zachęcając do adopcji królików, które każdy będzie mógł pogłaskać.

 

Kolejne wydarzenie plenerowe będzie miało miejsce w piątek, 14 czerwca w godz. 12.00 – 15.00 w muszli koncertowej na sopockim Molo. Zapraszamy na koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz zespołu Kobiety Duo, a także na pokazy taneczne w wykonaniu seniorów. Do wspólnej zumby zaprosi Stowarzyszenie „Zdrowi i Aktywni”, na pokaz tańca hiszpańskiego a po nim na warsztaty Szkoła Flamenco La Paloma. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w ogólnodostępnej fotobudce. Podczas imprezy odbędzie się degustacja i prezentacja - jak przygotować zdrowe soki z warzyw i owoców.

 

Bezpośrednio po oficjalnym otwarciu koncertu przez władze Sopotu, odbędzie się uroczyste wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach konkursu „Pomorskie dla Seniora". Kapituła konkursu doceniła Sopot trzykrotnie. Statuetki przyznane zostały we wszystkich konkursowych kategoriach: Zwyczajny – Niezwyczajny Senior, Samorząd przyjazny Seniorom oraz Przyjaciel Seniora.

 

Wiedza i edukacja

 

W ramach Sopockich Dni Seniora odbędzie się uroczyste zakończenie roku akademickiego Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu na temat mody kurortowej w nawiązaniu do wystawy w Muzeum Sopotu „Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”. Po południu będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach podczas „Pikniku na Grodzisku”.

 

Sopockie Dni Seniora to coś więcej niż tylko miłe spędzanie czasu. To również spotkania i warsztaty tematyczne, poruszające ważne kwestie związane z codziennym życiem sopockich seniorów, m.in. z zakresu bezpieczeństwa. Miejski Rzecznik Konsumentów podpowie jak nie dać się oszukać podczas zawierania umów konsumenckich, a adwokat wyjaśni kwestie związane z prawem spadkowym. Opowiemy również na czym polega wolontariat sąsiedzki oraz zaprosimy seniorów do aktywnego włączenia się w działania na rzecz mieszkańców Sopotu w ramach wolontariatu.

 

Kultura i sztuka

 

Sopockie Dni Seniora, to również wiele propozycji kulturalnych. Oprócz wspomnianych już koncertów, zapraszamy do obejrzenia filmu „Kwartet” w reż. Dustina Hoffmana a po nim do udziału w dyskusji. Będzie można zwiedzić z przewodnikiem wystawę „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy” a także skorzystać z kuratorskiego oprowadzania po wystawie „Cisza przed burzą. Lato 1939 w Sopocie”. Polecamy również  wystawę malarstwa Anny Malinowskiej „Realizm magiczny” oraz spotkanie z Katarzyną Kozłowską autorką książki „50-tka dookoła świata”, która opowie o swojej fascynującej podróży, podczas której przemierzyła 3 kontynenty.

 

Zachęcamy do skorzystania z licznych warsztatów artystycznych. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dziadków wraz z wnukami zapraszamy do wspólnego tworzenia komiksów, składania papierowych kwiatów czy spotkania z archeologią na Grodzisku. Dla seniorów przygotowane zostały specjalne warsztaty plastyczne oraz herbaciane.

 

 Zdrowie i aktywność fizyczna

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – powiedział kiedyś rzymski poeta Juwenalis. Już w czasach starożytnych ludzie byli przekonani o tym, że ruch to podstawa udanego życia. Dlatego podczas Sopockich Dni Seniora nie może zabraknąć aktywności ruchowych. Qigong - gimnastyka dla duszy i ciała, joga na trawie, poranny stretching, gimnastyka usprawniająca, zumba, warsztaty tańca hiszpańskiego oraz zajęcia ruchowe i potańcówka podczas festynu na boisku przy Domu Pomocy Społecznej, to propozycje dla tych, którzy lubią ruch i chcą zadbać o swoją kondycję.

 

Zapraszamy także na liczne warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, trening relaksacji i uważności – mindfulness oraz wykład „Jak być lubianym”. O tym jak zatrzymać proces starzenia skóry dowiemy się podczas warsztatu „Młoda, młodsza, coraz młodsza”, a podczas warsztatu wizażu „Od nowa czas mi służy” spotkamy się ze stylistką.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem na stronie www.scs-sopot.pl oraz w informatorze miejskim „Przepis na Sopot”.

 

Sopockie Dni Seniora to wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Sopockimi Domami Sąsiedzkimi oraz innymi miejskimi instytucjami a także organizacjami pozarządowymi.

 

 

Żródło: materiały promocyjne

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe