SOS dla seniora - program dla seniorów z Lublina

SOS dla seniora - program dla seniorów z Lublina
Drukuj Skomentuj

Miasto Lublin również w tym roku zdecydowało się na kontynuację działań na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Już 4 stycznia rusza rekrutacja do drugiej edycji programu „SOS dla Seniora", w ramach którego osoby wymagające pomocy otrzymają opaski życia. Seniorzy mogą składać wnioski do 18 stycznia 2021 roku.

 

 

Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych zwraca uwagę na to, że program „SOS dla seniora” jest realizowany dla mieszkańców Lublina już od dwóch lat. 

 

- Lubelscy seniorzy mogą korzystać z tzw. opasek życia służących do wzywania natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Daje to poczucie bezpieczeństwa zarówno seniorowi, jak i jego najbliższym, którzy na co dzień z nim nie przebywają. Z końcem tego roku program pilotażowy się kończy, ale w odpowiedzi na zgłaszane przez seniorów zainteresowanie, będziemy kontynuować tę formę wsparcia – mówi Monika Lipińska.

 

Sprawdź również: Infolinia - szczepienia na koronawirusa

 

Opaska dla seniora

 

Zakładana na nadgarstek seniora opaska wyposażona jest w przycisk alarmowy SOS, który umożliwia połączenie głosowe z Centrum Teleopieki, miernik tętna, czujnik upadku oraz czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz wskaźnik poziomu ładowania baterii. 

 

Urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikami Centrum Teleopieki, którzy po otrzymaniu zgłoszenia udzielają adekwatnej pomocy wzywając odpowiednie służby i powiadamiając najbliższe osoby.

 

Czytaj również: W 2021 roku będzie waloryzacja emerytur!

 

SOS dla seniora – kto może wziąć udział w programie?

 

W nowej edycji programu może wziąć udział aż 400 seniorów. Osoby zakwalifikowane do objęcia usługą teleopieki będą mogły korzystać z opasek do 31 grudnia 2022 roku. Usługa teleopieki jest całkowicie bezpłatna, a koszty związane z realizacją programu pochodzą z budżetu Miasta Lublin. Bezpośrednim realizatorem jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie.  

 

Czytaj także: E-skierowanie - co to?

 

SOS dla seniora – kryteria przyznania

 

Aby skorzystać z usługi teleopieki i otrzymać opaskę życia należy spełnić trzy kryteria:

 

Mieć co najmniej 60 lat. Jednak w szczególnych przypadkach warunkowanych stanem zdrowia, z opaski może skorzystać osoba poniżej 60 roku życia.

 

Być mieszkańcem Lublina.

 

Wyrazić zgodę na udział w programie, przestrzeganie regulaminu i na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas rekrutacji i realizacji usługi teleopieki.

 

Sprawdź więcej: Pulsykometr a koronawirus - do czego służy?

 

SOS dla seniora – rekrutacja

 

Nabór do programu rozpoczyna się 4 stycznia i potrwa do 18 stycznia lub do wyczerpania miejsc. Ze względu na bezpieczeństwo odbędzie się drogą telefoniczną lub internetową. Zgłoszenia osób zainteresowanych otrzymaniem opaski w ramach świadczonej teleopieki oraz spełniających poniższe kryteria przyjmowane są telefonicznie w godzinach 7.00-15.00 pod numerami telefonów: 81 466 55 60, 81 466 55 61, 539 867 637, 539 867 635, 880 523 421 lub mailowo na adres: sosdlaseniora@zow.lublin.eu.

 

 

Izabela Nestioruk

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!