Sposoby na jesienną chandrę seniora

Sposoby na jesienną chandrę seniora
Drukuj Skomentuj

Problemy osób starszych wynikają nie tylko z ich stanu zdrowia. Seniorzy są podatniejsi na sezonowe przypadłości, jak na przykład jesienna apatia. To nie mit, że potrafi ona skutecznie obniżyć jakość życia nawet bardzo aktywnych osób. Dobrze zatem poznać sprawdzone sposoby na jesienną chandrę seniora!

Kiedy pożegnamy już złotą polską jesień, czekają nas krótkie dnie, brak słońca i częstsze opady deszczu. Taka pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu, pogłębiając także problemy osób starszych. Seniorzy dotkliwiej odczuwają, spowodowany mniejszą ilością światła, spadek nastroju. Stąd już tylko niewielki krok do jesiennej depresji osób starszych. Warto więc zastosować kilka sprawdzonych sposobów na jesienną chandrę.

 

Odpowiednia ilość światła


Za dobry nastrój seniora w dużej mierze odpowiadają promienie słoneczne! Gdy jest ich za mało łatwo popaść w apatię i przygnębienie. Dlatego jesienią nie można zamykać się w domu i trzeba wykorzystywać każdy pogodny dzień, aby pospacerować - im dłużej, tym lepiej! Innym sposobem na dostarczenie odpowiedniej dawki światła jest fototerapia, polegająca na naświetlaniu specjalną lampą. Z takiego zabiegu można skorzystać na przykład w przychodni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć taką zdrowotną lampę w domu.

 

Jesienna dieta seniora


Po raz kolejny potwierdza się, że to co jemy ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Stąd dieta seniora powinna zawierać jak najwięcej pełnoziarnistych produktów, warzyw, roślin strączkowych i owoców. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć pokarmów bogatych w cynk i magnez. Pierwiastki te znajdują się między innymi w orzechach, pestkach dyni i słonecznika, czosnku oraz wątróbce. Warto też sięgać po produkty, w których znajdują się witaminy z grupy z B. Dzięki nim poprawia się praca mózgu i polepsza nastrój. Seniorzy, dla których sposobem na jesienną chandrę są słodycze, powinni wyrzucić je ze swojej diety! Można je zastąpić na przykład suszonymi owocami.

Sprawdź jak powinna wyglądać odpowiednia dieta seniora, wejdź: Zbilansowana dieta seniora

 

Aromaterapia


Terapia zapachem to jeden ze skuteczniejszych sposobów na jesienną depresję. Szczególnie pomocne są olejki eteryczne powstałe na bazie kwiatów lub liści pomarańczy. Można je dodać do kąpieli lub użyć specjalnego kominka aromaterapeutycznego, gdzie podgrzewany świeczką olejek stopniowo uwalnia swój zapach. Aby dłużej utrzymać zapach w domu można również nasypać do miseczki sodę oczyszczoną i dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego!

 

Zdrowy sen


Brak snu także może wpływać na jesienne samopoczucie i zdrowie seniora, stąd tak ważne jest wysypianie się. Wbrew pozorom to trudne zadanie, dlatego w ciągu dnia lepiej unikać drzemek, a przed położeniem się do łóżka dobrze wypić ziołową herbatkę z melisą. Napój pozwoli się wyciszyć i ułatwi zaśnięcie.

Sprawdź co może ułatwić seniorowi zdrowy sen, wejdź: 5 sposobów na kłopoty ze snem

 

Ruch to zdrowie


Sposobem na jesienną chandrę jest duża dawka ruchu. Oprócz spacerów w ciągu dnia, warto postawić także na inne aktywności. Wiele klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia dla osób starszych. Aktywni seniorzy mogą spróbować także ćwiczeń tai chi, które są tajemnicą żywotności ludzi z Dalekiego Wschodu. Tai chi to dla osób starszych sposób na utrzymanie dobrej sprawności fizycznej i psychicznej. Ćwiczenia dla seniorów uwalniają endorfiny, które wpływają na dobry nastrój. Dlatego jesienią i zimą tak ważna jest aktywność fizyczna.

Dowiedz się na czym polegają zalety tai chi, zobacz: Tai-chi dla seniorów na czasie

 

Nie bój się szukać pomocy


Często depresja osób starszych, nie tylko ta jesienna, wiąże się poczuciem osamotnienia. Dlatego tak ważny jest udział w zajęciach grupowych. Warto więc skorzystać z oferty lokalnego klubu seniora lub pomocy oferowanej przez Dzienne Domy Pomocy Społecznej.

Innym sposobem na pokonanie sezonowej depresji jest konsultacja ze specjalistą. Nie zaszkodzi wizyta u psychiatry, który będzie mógł zdiagnozować problemy osób starszych i w razie potrzeby zastosować odpowiednią terapię. Aby wybrać się do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania, a konsultację refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe