Sprawdzone sposoby na zdrową starość!

Sprawdzone sposoby na zdrową starość!
Drukuj Skomentuj

Liczą się geny, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, ale jest również coś równie ważnego, co pozwala osiągnąć sprawność po 60 roku życia!

Nie tylko geny!

 

Naukowcy od dawna zastanawiają się, co ma wpływ na naszą starość.

- Na temat starości i starzenia się, w naszym społeczeństwie krąży wciąż wiele mitów. Jeden z nich głosi, że długość życia i zdrowe starzenie zależą przede wszystkim od genów. Fakty są jednak takie, że wpływ genów jest wielokrotnie mniejszy (szacuje się go średnio na 25 proc.), aniżeli wpływ czynników związanych ze stylem życia (75 proc.). Można więc powiedzieć, że geny są przereklamowane, a styl życia niedoceniany – mówił prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, podczas III Narodowego Kongresu Żywieniowego, który w tym roku poświęcony był w całości zdrowiu osób w starszym wieku.


Po pierwsze psychika

 

Zdaniem ekspertów najważniejsze czynniki wpływające na długie życie są związane ze zdrowiem psychicznym. Pierwsze miejsce zajmuje integracja społeczna, a na drugiej pozycji są bliskie relacje międzyludzkie. Dopiero kolejne miejsce, pod względem wpływu na długość życia i jakość starzenia się, zajmują: rzucenie palenia oraz brak innych nałogów.

 

Zdrowie podnoszą: szczepienia przeciwko grypie i podejmowanie rehabilitacji kardiologicznej, w związku z powszechnie występującymi w tym wieku chorobami układu sercowo-naczyniowego.

 

Na następnych miejscach znajdziemy: aktywność fizyczną oraz szczupłą sylwetkę.

 

Listę dziesięciu czynników kluczowych dla zdrowia seniorów kończą: utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i oddychanie czystym powietrzem.

 

Polacy żyją coraz dłużej

 

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce sięga obecnie 74 lat, a kobiet 82 lat. To oznacza, że w porównaniu z 1990 r. żyjemy dłużej już o blisko 7 lat (mężczyźni o 7,7 lat, a kobiety o 6,7 lat). Analitycy GUS zauważają  od wielu lat systematyczny wzrost długości życia Polaków spowodowany m.in. rozwojem nowoczesnych technologii medycznych, nowych metod diagnostycznych, ale także rosnącą świadomością zdrowotną i szerzącą się modą na zdrowy styl życia.


Źródło: zdrowie.pap.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!