Starzenie się - jak sobie z nim poradzić

Starzenie się - jak sobie z nim poradzić
Drukuj Skomentuj

Starzenie się to nieodłączny element naszego życia, który kiedyś nastąpi. Pomimo że ciało wykazuje różne oznaki upływającego czasu i pojawiają się problemy zdrowotne, starość może być pogodna i szczęśliwa. Dużo zależy od naszego nastawienie oraz tego czy zaakceptujemy wszystkie fizyczne i psychiczne zmiany.

Panuje przekonanie, że każdy ma tyle lat na ile się czuje. Z pewnością jest w tym powiedzeniu ziarenko prawdy, gdyż nasze samopoczucie i nastawienie do starości ma znaczący wpływ jak przebiegnie ten nieodłączny okres naszego życia. Jak potraktujemy proces starzenia się, tak będziemy się czuli. Nie ulega oczywiście wątpliwości, że starzenie się związane jest ze zmianami nie tylko fizycznymi, ale i dotyczącymi sfery psychicznej czy emocjonalnej. Jednak kiedy ciało wykazuje oznaki upływającego czasu osoby starsze wciąż mogą panować nad swoim umysłem. Każdy ma prawo czuć się młodo i dopóki utrzyma stan umysłu w poczuciu witalności i siły, proces starzenia się będzie znacznie przyjemniejszy.

Niestety, nie da się ominąć niektórych niedogodności związanych z wiekiem, co nie zmienia faktu, że podejmując wcześniejsze odpowiednie działania można znacznie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeżeli zamierzasz przeżyć kolejne lata w fizycznej witalności, z uśmiechem na twarzy i w dobrych relacjach z innymi, jest duża szansa, że tak się właśnie stanie. U każdego proces starzenia się przebiega inaczej, jednak stosując kila zasad możemy być pewni, że zaprocentują w przyszłości.

Zobacz jak skutecznie poprawić sobie samopoczucie, wejdź: Recepta na młodość
   
Wcześniej czy później dojdzie do sytuacji gdy nagle zamiast narzekać na brak wolnego czasu, będziemy go mieć w nadmiarze. Powoduje to np. przejście na emeryturę bądź wyprowadzka dzieci z domu. Zamiast narzekać na taką kolej rzeczy, warto odpowiednio zagospodarować sobie czas wolny i poświęcić go, np. na rozwijanie swoich zainteresowań. Możliwości jest bardzo wiele, można zacząć od wyremontowania zabytkowego samochodu bądź czytanie ulubionych książek - na co wcześniej nie mieliśmy czasu. Niezależnie od tego na czym skupimy swoją uwagę, ważne aby dana czynność dawała nam przyjemność i satysfakcję.

Istnieją różnego typu instytucje i stowarzyszenia pomagające osobom w podeszłym wieku w podjęciu ciekawych działań i rozwoju osobistego. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie działają ośrodki dla seniorów. Wśród licznych ofert każdy znajdzie coś dla siebie. Można także przystąpić do lokalnej społeczności, która trudni się pomaganiem potrzebującym. Angażowanie się w sprawy innych, niesienie pomocy od dawna uważane jest za doskonały sposób dbania o dobry stan fizyczny i psychiczny. Kiedy człowiek działa na czyjąś rzecz, czuje się potrzebny i doceniany, a dzięki temu ma lepsze samopoczucie, zdecydowanie mniej koncentruje się na własnych problemach i ma również szansę oceny własnego życia przez pryzmat problemów z jakimi borykają się inni.

Jednym z takich miejsc są kluby seniora! Zobacz czy to pomysł dla ciebie, wejdź: Dla kogo kluby seniora?

Na proces starzenia się wpływa wiele czynników, na które nie mamy wpływu jak: uwarunkowania genetyczne, biochemiczne czy hormonalne. Niemniej jednak nie należy obciążenia genetycznego traktować jako wyroczni. Podjęcie odpowiednich działań może zapobiec bądź spowodować znacznie łagodniejszy przebieg choroby i innych dolegliwości wieku starczego. Jeśli natomiast konieczna stanie się zmiana nawyków, a stawką będzie polepszenie jakości życia, warto podjąć to wyzwanie. Zwiększenie aktywności fizycznej bądź rzucenie palenia z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia, pozwalając znacznie dłużej cieszyć się witalnością i dobrym samopoczuciem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe