Struktura demograficzna Polski pogarsza się

Struktura demograficzna Polski pogarsza się
Drukuj Skomentuj

Eksperci ostrzegają, że sytuacja demograficzna w Polsce idzie w złą stronę. Zgodnie z ich przewidywaniami, w 2050 roku co trzeci Polak będzie miał więcej niż 65 lat, co oznacza, że liczba osób pracujących znacznie spadnie.  Zdaniem badaczy nie jesteśmy przygotowani na taką sytuację w Polsce.

Sytuacja demograficzna w Polsce  - raport Instytutu Emerytalnego


Od lat pojawiają się głosy, że struktura demograficzna Polski będzie się pogarszać. W 2020 roku było 22,7 mln osób w wieku produkcyjnym i  8,6 mln w poprodukcyjnym. W 2050 roku będzie to już tylko 17 mln w wieku produkcyjnym i aż 12 mln w poprodukcyjnym - podaje Instytut Emerytalny.

 

Czytaj także: Premie dla pracowników DPS - kto nie dostanie?


„W 2030 r. odsetek gospodarstw domowych utrzymujących się z pracy najemnej może obniżyć się poniżej 50 proc., w roku 2050 osiągnąć poziom 43 proc., a w 2080 spaść do 39 proc. Z kolei odsetek gospodarstw domowych utrzymujących się ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych (w tym z emerytur) rosnąć będzie do 30 proc. w 2030 r. oraz 35 proc. w 2050 r. i 37 proc. w 2080 r. W kolejnych dekadach struktura dochodów gospodarstw domowych ulegnie znaczącej zmianie, co będzie się wiązało z koniecznością przemodelowania całego mechanizmu społecznego i zmiany priorytetów. To gospodarstwa domowe, w których osoby utrzymujące się także ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych (takich jak emerytura) będą stanowiły prawie 2/5 wszystkich i ich członkowie nie będą praktycznie w ogóle odprowadzali składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – brzmi fragment raportu Instytutu Emerytalnego.

 

Polacy najszybciej starzejącym się społeczeństwem


Paweł Wojciechowski, główny ekonomista pracodawców RP stwierdza, że Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem. „W 2040 r. połowa społeczeństwa będzie miała powyżej 50 lat” - mówi prof. Wojciechowski.


„Wbrew temu co się myśli powszechnie, polityka polegająca na transferach socjalnych skierowanych do dzieci nic nie zmienia i nie rozwiązuje problemu, o czym świadczą efekty programu 500 plus” – dodaje w rozmowie z Interią.

 

Sprawdź również: Seniorzy w najliczniejszej grupie dłużników - długi powyżej 10 mld złotych

 

Ekspert wskazuje na niepokojącą sytuację, kiedy to maleć będzie grupa osób w wieku reprodukcyjnym. „Pytanie czy koszty stałe jak infrastruktura będzie mogła być w tych warunkach utrzymana, bo jednocześnie nastąpi przyrost seniorów, a będzie malała grupa osób w wieku produkcyjnym. Czy jesteśmy gotowi na obniżenie poziomu życia, bo malejąca grupa osób w wieku produkcyjnym to prawdopodobnie malejące dochody podatkowe” – powiedział.

 

Sytuacja demograficzna a obcokrajowcy


Zdaniem Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, konieczne jest przygotowanie polityki mającej na celu szerokie otworzenie się na pracowników z innych krajów. - Na ten moment dużych zachęt jeszcze nie ma, a już widać że i tak rekordowo dużo cudzoziemców płaci składki do ZUS. Druga rzecz, to rozpoczęcie procesu wyrównania i podnoszenia wieku emerytalnego. Kolejna, przygotowanie zachęt dla młodych osób, które będą w Polsce mieszkać i pracować - zarówno dla Polaków jak i cudzoziemców. Chodzi o zaplecze socjalne jak szkoły i żłobki - wylicza Oskar Sobolewski.Źródło: Interia
Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!