Studenci twórcami lasek dla niewidomych z GPS i narzędzi do tele-opieki

Studenci twórcami lasek dla niewidomych z GPS i narzędzi do tele-opieki
Drukuj Skomentuj

W siedmiu edycjach konkursu, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską pt. „Student-Wynalazca”, zgłoszono łącznie 529 rozwiązań. Konkurs przeznaczony jest dla studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie trwania studiów zostali twórcami lub współtwórcami jakiegoś wynalazku. W tym roku, nadesłano 90 rozwiązań z 25 uczelni z całej Polski. Studenci pochodzący z Rzeszowa zaprojektowali laskę dla niewidomych z GPS, a także urządzenie do tele-opieki dla osób starszych.

Łukasz Kolman - student kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej został laureatem nagrody głównej za „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących”.

 

Jak się okazuje, wynalazek w postaci laski może w znacznym stopniu poprawić jakość życia osób z wadami wzroku. Z przodu i po bokach końca laski mieszczą się czujniki odbiciowe, które służą do skanowania najbliższej przestrzeni. Jeżeli posiadacz takiej laski zbliża się do przeszkody, urządzenie informuje użytkownika sygnałem dźwiękowym. Im bliżej przeszkody się znajdujemy, tym szybszy jest sygnał. Dzięki temu, laska pozwala na sprawne poruszanie się w przestrzeni miejskiej lub w domu. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, bowiem mieści się ono w dłoni. Ponadto, zostało wyposażone w takie moduły jak: GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, czy mechanizm samobalansujący. Takie dodatkowe funkcje sprawiają, że urządzenie ma większe zastosowanie niż tradycyjna laska dla niewidomych i niedowidzących.

 

Wyróżniony w konkursie został Wojciech Puzio - również student kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Jest on pomysłodawcą urządzenia do wspomagania komfortu i bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych. Można je zainstalować w dowolnych pomieszczeniach mieszkalnych, a w szczególności w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Dzięki jego pracy, możliwa jest identyfikacja sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu użytkownika. Mowa tutaj zwłaszcza o utracie przytomności, czy objawach chorób takich jak depresja. Urządzenie bazuje na zbieraniu informacji, które dotyczą stylu życia użytkownika. Na podstawie zebranych danych, możliwa jest analiza zachowań, a także lepsza kontrola nad leczeniem. Takie rozwiązanie znacznie umożliwia monitorowanie pacjenta pod względem ruchu oraz diety.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe