Świadczenie honorowe - którym seniorom się należy?

Świadczenie honorowe - którym seniorom się należy?
Drukuj Skomentuj

Świadczenie honorowe nazywane jest „specjalną emeryturą”. Jakie warunki trzeba spełnić, by co miesiąc otrzymywać sporą sumę pieniędzy? Odpowiadamy.

Świadczenie honorowe – specjalna emerytura

 


Co ciekawe, świadczenie honorowe mogą otrzymać wyłącznie nieliczni seniorzy. Skierowane jest ono do osób, które ukończyły 100 lat. Aktualnie wysokość świadczenia to 4512,41 zł miesięcznie, ale od 1 marca 2022 roku kwota ta wzrośnie do 4944,79 zł. Co więcej, podwyżka nie jest uzależniona od wysokości pobieranej emerytury lub renty.

 

Czytaj także: Jak długo czeka się na miejsce w domu opieki?

 

Świadczenie honorowe – co zrobić, by je dostać?


Aby wniosek o świadczenie honorowe został rozpatrzony pozytywnie, osoba go składająca musi ukończyć 100 lat i nie pobierać renty lub emerytury.


Jak informuje „Fakt”, obecnie świadczenie honorowe w Polsce pobiera około 2 tys. osób. Niestety, nie podlega ono waloryzacji, co oznacza, że jego wysokość jest niezmienna. Oznacza to, że osoba, która będzie pobierać świadczenie honorowe od marca, będzie otrzymywać wyższą kwotę niż ta osoba, która pobiera świadczenie od np. kilku miesięcy.

 

Sprawdź również: Bezpieczne przyjmowanie leków - jak o to zadbać?


Do Sejmu wpłynęła jednak propozycja  uregulowania wysokości emerytury honorowej. „Jak wszyscy wiemy i mamy taką nadzieję, ponieważ tych świadczeń będzie coraz więcej, bo osób kończących setny rok życia będzie także więcej, to warto ten problem uregulować” - mówiła podczas posiedzenia sejmowej komisji petycji posłanka KO Urszula Augustyn.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!