Świadczenie od ZUS. 29 tysięcy złotych i to bez kryterium dochodowego
Świadczenie w wysokości 29 tys. złotych przysługuje tylko wybranym. Jest mało znane i niewiele osób z niego korzysta. Liczba osób uprawnionych do jego przyjmowania jest jednak spora. Komu przysługuje to świadczenie i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać ten jednorazowy zastrzyk gotówki?
29 tys. złotych od ZUS – komu przysługuje?
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, wypłata gwarantowana od ZUS to jednorazowe świadczenie przeznaczone dla osób uposażonych po śmierci emeryta. Przysługuje ono, gdy zmarły miał prawo do emerytury docelowej po ukończeniu 65. roku życia i posiadał subkonto w ZUS. Należy mieć jednak na uwadze, że ZUS wypłaca świadczenie pod warunkiem, że emeryt zmarł w ciągu trzech lat od momentu nabycia prawa do pierwszej emerytury.
Sprawdź także: Zmiany w emeryturach od 1 grudnia. Seniorzy mogą sporo stracić przez nieuwagę
Pieniądze trafiają do współmałżonka we wspólnocie majątkowej. Jeśli emeryt był samotny, to środki mogą stać się częścią masy spadkowej, a emeryt ma prawo wskazać inną osobę uposażoną, ale Zakład może wymagać zgody współmałżonka, gdy wskazanie dotyczy osób poza najbliższą rodziną:
dzieci i dzieci przysposobione, w tym dzieci drugiego małżonka,
rodzice, także macocha i ojczym,
małżonek (wdowa lub wdowiec),
rodzeństwo, wnuki i inne osoby, które przed ukończeniem 18. roku życia znajdowały się na utrzymaniu emeryta.
ZUS – wypłata z subkonta emeryta
Jak czytamy, nie każdy otrzyma tak duży zastrzyk gotówki. ZUS opiera się o specjalny wzór, a kwota wypłaty to stan subkonta emeryta pomniejszony o iloczyn:
liczby miesięcy, w których emeryt pobierał świadczenie,
stanu subkonta podzielonego przez 37,
dodatkowo z kwoty wypłaty ZUS potrąca podatek.
Według szacunków jest to zwykle kwota kilkunastu tysięcy złotych. Im dłużej emeryt nie pobierał świadczenia, tym wyższą kwotę otrzymają jego bliscy.
Świadczenie gwarantowane – jak je otrzymać?
ZUS nie ma obowiązku informować bliskich zmarłego o możliwości wypłacenia świadczenia gwarantowanego. Osoby, które spełniają warunki muszą same zgłosić się do ZUS-u z wnioskiem – formularzem ZUS EWG-P. Potrzebne są do tego dokumenty takie jak akt zgonu emeryta, dokumenty potwierdzające uprawnienia, jeśli wskazano osobę uposażoną.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna