Święta z Seniorem - Jak połączyć świąteczne wyzwania i opiekuńcze obowiązki?

Święta z Seniorem - Jak połączyć świąteczne wyzwania i opiekuńcze obowiązki?
Drukuj Skomentuj

Czas przedświąteczny wymaga od nas wielu dodatkowych czynności. Wielu z nas oprócz przygotowań do świąt, na codzień opiekuje się osobami starszymi. Doradzamy, jak przygotować się do świąt, jednocześnie nie zapominając o podopiecznym!

Dyplomowana pielęgniarka radzi!

 

"Święta to czas szczególny w roku kiedy umacniamy więzi z najbliższymi, dzielimy się pozytywnymi uczuciami i spędzamy czas razem. Często jednak zapominamy, że właśnie to jest najważniejsze, a nie to, jakie będą nam towarzyszyły potrawy i jakie prezenty znajdziemy pod choinką. Mając pod opieką seniora warto zadać sobie przede wszystkim pytanie co sprawi, że poczuje się w te Święta dobrze, a dni miną spokojnie oraz w miłej atmosferze. Być może warto zrezygnować w tym roku z odwiedzin kilkunastu osób z rodziny na rzecz tylko najbliższych, a zamiast drogich prezentów namówić ich na zakup najpotrzebniejszych rzeczy do codziennej opieki? W Akademii Opiekunów przypominamy również, że zdrowie i samopoczucie opiekuna jest równie ważne jak podopiecznego. Dotyczy to zarówno opiekunów naturalnych, jak i zawodowych. Niezależnie od tego, czy jest to nasza praca czy dbamy o członka rodziny, musimy pamiętać o nas samych. O tym, by nie nadwyrężać się nad siły, nie ryzykować własnym zdrowiem, gdy nie ma takiej potrzeby. W okresie świątecznym łatwo o tym zapomnieć. Nie spieszmy się, mierzmy siły na zamiary, dbajmy przede wszystkim o dobre emocje swoje i naszego seniora" – tłumaczy Iwona Przybyło, dyplomowana pielęgniarka z Akademii Opiekunów, organizacji zajmującej się specjalistycznym wsparciem dla opiekunów osób starszych.


Najpierw zdrowie, potem tradycja

 

W czasie świąt spożywamy zdecydowanie za dużo jedzenia. Zastanówmy się nad tym, by w miarę możliwości wybierać potrawy tak samo smaczne, a lepsze dla układu trawiennego. Zamiast potraw smażonych, wybierzmy pieczone. Gotując kompot z suszu wyybieraj owoce, które nie będą słodzone w procesie produkcji, zrezygnuj z białego cukru na rzecz posłodzenia wywaru odrobiną miodu czy zamiennika w postaci stewii lub ksylitolu. Zupa grzybowa lub barszcz czerwony będzie bardzo smaczny, nawet jeśli poda się go bez kalorycznych dodatków: makaronu czy uszek, np. w szklance lub kubku do popijania. Dopasujmy potrawy wigilijne do upodobań, a przede wszystkim diety gości.


Sprawdź również: Będzie 13 i 14 emerytura w 2021 roku!


Skorzystajmy z pomocy rodziny i przyjaciół

 

Nie zajmujmy się za bardzo w nadprogramowych obowiązkach np. porządki w szafie lub przemeblowanie na kilka dni przed świętami. Zmienianie położenia dużych przedmiotów w mieszkaniu może pogorszyć orientację osoby starszej. Sposób ułożenia mebli powinenbyć dostosowany do możliwości poruszania się seniora. W trakcie przygotowań przedświątecznych pomyślmy nad tym, by móc z seniorem spędzać taką samą ilość czasu jak zazwyczaj. Wiele osób z demencją jest niechętne, by pozostawać samemu w pomieszczeniu. Możliwość towarzyszenia nam w pracach domowych uspokoi seniora. Osoba, którą się zajmujemy, może także pomóc nam aktywnie w przygotowaniach do świąt. Mały wysiłek fizyczny pomoże poprawić nastrój, dzięki dodatkowemu dotlenieniu mózgu. Czas spędzony razem wykorzystajcie na rozmowy o zbliżających się świętach. Wielu seniorów może mieć kłopot z rozpoznaniem i przypomnieniem sobie imion bliskich, dlatego warto pokazać zdjęcia, opowiedzieć czym się zajmują – wprowadzić w sytuację najbliższych dni.


Spędzajcie razem czas

 

Najważniejsze to spędzać czas razem. Jeśli dom będzie czysty, a potrawy upieczone, znajdź czas na rozmowę z seniorem. Przypomnijcie sobie poprzednie święta, porozmawiajcie o planach na następny rok i pamiętajcie o zachowaniu stałego trybu dnia.

 

– Pomimo, że święta to czas niezwykły należy pamiętać, aby zachować tryb codziennych czynności, aby nie zaburzyć orientacji seniora. Stały rytm dnia zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nagromadzenie nowych sytuacji, nowych osób i nowych zwyczajów może zaburzyć spokój podopiecznego. Jeśli znajdziecie się w sytuacji nietypowej dla dotychczasowych zwyczajów staraj się wytłumaczyć dokładnie dlaczego tak się dzieje. Odpowiadaj na pytania ze spokojem i daj swojemu seniorowi czas na zrozumienie nowych realiów – tłumaczy Iwona Przybyło.

 

Sprawdź także: W 2021 roku będzie waloryzacja emerytur!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!