Święto Trzech Króli. Co oznacza napis K M B?
Święto Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Obchodzone jest od II wieku by uczcić objawienie się Boga człowiekowi.
6 stycznia - Epifania czyli Święto Trzech Króli
Początkowo w tym dniu obchodzono Boże Narodzenie. Dopiero pod koniec IV wieku odzielono uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Są to święta nakazane - wierni muszą uczestniczyć wtedy we Mszy Świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć.
Sprawdź również: Najlepsze propozycje prezentów dla wnuków
Skąd się wziął napis K+M+B?
Symbolem święta jest opisany w Ewangelii św. Mateusza hołd, który mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Wbrew powszchnemu myśleniu, nie jest znana liczba mędrców- trzy osoby wzięto od darów, które złożyli - złota, kadzidła i mirry. Pisane tego dnia na drzwiach wiernych kościoła litery K†M†B nie oznaczają wcale inicjałów królów Kacpra, Melchiora i Baltazara. Litery są skrótem od pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Wynika z tego, że pisanie litery "K" jest błędne - prawidłowo należy pisać literę "C", a cały napis powinien wyglądać tak: C†M†B. Innym łacińskim zdaniem, od którego może pochodzić ten skrót jest "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus dobroczyńcą wielu - takie jego rozwinięcie podawał m.in. św. Augustyn).
Warto zauważyć, że 6 stycznia jest ponownie dniem ustawowo wolnym od pracy, zamknięte są również sklepy. Święto dniem wolnym od pracy w wielu państwach w Europie
Sprawdź także: Święta z Seniorem - Jak połączyć świąteczne wyzwania i opiekuńcze obowiązki?