Symbolika Święta Trzech Króli

Symbolika Święta Trzech Króli
Drukuj Skomentuj

Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia. Większość z nas, idzie wtedy do Kościoła, a na drzwiach widnieje charakterystyczny napis - K + M + B. Czy wiemy jednak, jakie znaczenie mają wszystkie tradyje, które praktykujemy w tym dniu?

Trzech Króli to potoczna nazwa święta, które w Kościele nazywa się Objawieniem Pańskim i jest to najstarsze święto obchodzone od IV wieku po narodzeniu Jezusa. Powstało ono dużo wcześniej niż Święto Bożego Narodzenia.

 

Mędrcy ze Wschodu

 

Historia Trzech Mędrców ze Wschodu jest jedną z pierwszych opowieści, która przekazywana jest dzieciom. Trzej Królowie przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon i złożyć dary nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Do żłóbka prowadziła ich gwiazda betlejemska. Przed Jezusem ukłonili się: Kacper, Melchior i Baltazar. Nie byli oni członkami narodu Izraela, lecz to dowodzi tylko wielonarodowości i mocy Boga do jednoczenia ludzi bez względu na wyznanie i miejsce zamieszkania. Każdy król ofiarował stosowne dary, a były to: złoto, kadzidło i mirra. Złoto symbolizowało godność królewską, kadzidło - godność kapłańską, a mirra zwiastowała wypełnienie proroctwa i zapowiadała śmierć. 

 

Dary

 

Złoto znane było w Izraelu od dawna. Nie skupiano na nim zbyt dużej uwagi, gdyż ludzie wiedzieli, że bogactwo przemija. Kadzidło palono w świątyni podczas składania pewnych ofiar, na znak uwielbienia jakiegoś bóstwa. Ciepły dym, unoszący się ku górze symbolizował modlitwę, a także oddawaną Bogu chwałę i cześć. Mirra stanowiła cenny balsam, który stosowany był podczas uroczystości w celach zapachowych. Ponadto, mirrę dodawano do wina, co wzmacniało trunek i powodowało, że pijący był lekko oszołomiony. Taki napój podawano skazańcom. Był on zapowiedzią człowieka ofiary oraz męki odkupieńczej Jezusa.

 

Tradycje

 

Dziś, na pamiątkę tego wydarzenia, w Kościele odbywa się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Kredą na drzwiach domu należy napisać inicjały trzech Mędrców, czyli K + M + B i aktualny rok. Po łacinie skrót ten odczytywany jest jako: Christus Mansionem Benedicat, co oznacza - Chryste błogosław temu domowi. Według tradycji, wierni często palą przyniesione do domu kadzidło, przechodząc z nim po wszystkich pomieszczeniach. W Polsce, dzień 6 stycznia jest wolny od pracy. Katolicy uczestniczą wtedy w Mszach Świętych. Od jakiegoś czasu popularne stały się Orszaki Trzech Króli, w których całe rodziny przemieszczają się po ulicach miast, śpiewając kolędy. Z tej okazji często przebierają się w stroje jasełkowe, a na głowy wkładają specjalne korony. 

 

Jak to jest w innych krajach?

 

Święto Trzech Króli obchodzone jest także w innych krajach na świecie. Dla przykładu, w Belgii i we Francji domownicy przygotowują specjalne ciasto, w które wkładają coś drobnego. Może to być figurka, orzech lub ziarno grochu. Osoba, która znajdzie ów niespodziankę, otrzymuje koronę z pozłacanego papieru i dostaje tytuł króla lub królowej.

 

W Niemczech natomiast, dzieci przebierają się za Trzech Króli, a na drzwiach piszą C + M + B.

 

We Włoszech, dzieci po przebudzeniu odnajdują skarpety ze słodyczami. Warunkiem dostania łakoci jest jednak grzeczne zachowanie. Jeżeli dziecko przez cały rok rozrabiało, zamiast cukierków dostanie pomalowany na czarno cukier.

 

W Hiszpanii, mężczyźni tradycyjnie przebierają się za Baltazara, a Trzej Królowie z samego rana obdarowują dzieci prezentami.

 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe