Dom Pomocy Społecznej Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej (Szczecin)

Opis obiektu
Dom Pomocy Społecznej Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Dysponujemy 251 miejscami. Obiekt Domu to budynek 5-kondygnacyjny, 3 segmentowy, podpiwniczony usytuowany w dzielnicy Szczecin– Pogodno w centralnym punkcie osiedla Zawadzkiego-Klonowica.
W budynku “A” znajdują się pokoje jednoosobowe w systemie aneksowym (dwa pokoje, wspólna łazienka, przedpokój oraz kuchenka podręczna). W budynkach “B” i “C” znajdują się pokoje jedno i dwuosobowe wszystkie z przyległymi węzłami sanitarnymi. Obiekt wyposażony jest w windy, system alarmowo-przeciwpozarowy, system przyzywowo-alarmowy. Dom ponadto posiada jadalnię, świetlicę, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, pomieszczenie do prania i suszenia, miejsce kultu religijnego, pokoje gościnne oraz pokoje dziennego pobytu, gabinety medycznej pomocy doraźnej, kuchenki pomocnicze. W Domu znajduje się własna kuchnia wraz z zapleczem kuchennym zapewniająca mieszkańcom odpowiednie posiłki zgodnie z normami żywieniowymi dla osób w podeszłym wieku i zaleceniami lekarskimi stosownie do stanu zdrowia i schorzeń mieszkańców.
Teren wokół Domu jest zagospodarowany – drogi spacerowe wyłożone kostką, wydzielone jest miejsce rekreacyjne przy wejściu głównym do budynku wyposażone w ławki, co pozwala mieszkańcom na przebywanie na świeżym powietrzu.
W Domu dużą wagę przywiązujemy do zajęć:
- podnoszących sprawność fizyczna nakierowane są w szczególności na poprawienie koordynacji ruchowej mieszkańców Domu. Zajęcia te prowadzone są w czterech grupach terapeutycznych tj.: grupa obejmująca zajęcia prowadzone indywidualnie z mieszkańcami, grupa mieszkańców wykonujących ćwiczenia w sali rehabilitacyjnej pod nadzorem, grupa mieszkańców korzystających zabiegów fizykalnych oraz grupa wykonująca ćwiczenia samodzielnie w sali rehabilitacji.
- psychoterapeutycznych, które służą zwalczaniu złych nastrojów, lęku, braku wiary we własne siły a także w przełamywaniu barier we wzajemnych kontaktach ze współmieszkańcami i personelem Domu.
- terapii zajęciowej, która organizowana jest głównie dla mieszkańców stosunkowo sprawnych, którzy są w stanie dotrzeć na nie, a ich stan nie przeszkadza w wykonywaniu prostych prac. Wykonane prace ozdabiają Dom i są wysyłane na liczne konkursy i wystawy.
- muzykoterapii. W Domu powstał i prężnie działa chór „SREBRNA MŁODOŚĆ”, prowadzony przez terapeutę z przygotowaniem muzycznym. W ramach zajęć przygotowuje się programy muzyczne i poetyckie, które wystawiane są na terenie Domu jak również poza nim na różnych spotkaniach okazjonalnych.
- kulturalno-oświatowych podczas których mieszkańcy czytają i słuchają utwory literackie, a także organizowane są różnego rodzaju wycieczki, imprezy rekreacyjne, bale, wieczorki taneczne, występy zespołów muzycznych inne imprezy tego typu.