Szczepienia przeciw grypie - refundacja dla seniora

Szczepienia przeciw grypie - refundacja dla seniora
Drukuj Skomentuj

Eksperci twierdzą, że w trakcie pandemii koronawirsa, szczególnie warto zadbać o szczepienie przeciwko grypie. Grypa to choroba bardzo zaraźliwa, która przenosi się drogą kropelkową. W aptekach i punktach szczepień pojawiły się już pierwsze szczepionki przeciw grypie. Przeczytaj, by dowiedzieć się, dlaczego szczególnie osoby starsze powinny zaszczepić się przeciwko grypie.

 

Dlaczego warto zaczepić się przeciwko grypie?


Powikłania pogrypowe są niezwykle groźne. Oprócz wieku, który wpływa negatywnie na walkę z chorobą, istnieją również choroby zwiększające ryzyko powstania powikłań pogrypowych. Są to m.in.:


•    przewlekłe choroby układu oddechowego i astma
•    przewlekłe choroby układu sercowo naczyniowego (poza nadciśnieniem tętniczym)
•    choroby nerek, wątroby, układu nerwowego, układu krwiotwórczego
•    choroby metaboliczne (w tym cukrzyca)
•    stany upośledzenia odporności (w tym spowodowane leczeniem immunosupresyjnym lub zakażeniem wirusem HIV)
•    otyłość


Jak wynika z badań, 90% spośród osób, które zmarły z powodu powikłań pogrypowych, to seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia. Najbardziej narażeni na śmierć byli najstarsi seniorzy (16-krotnie częściej osoby po 85. roku życia).

 

Refundowane szczepionki przeciwko grypie


Bezpłatne szczepionki będą dostępne dla seniorów powyżej 75 roku życia. Na 50% refundację mogą z kolei liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.


Te grupy, które nie łapią się na całkowicie lub częściowo refundowaną szczepionką przeciwko grypie, mogą oczywiście skorzystać ze szczepionki w ramach pełnej odpłatności.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!