Wiadomości związane z hasłem "aktywizacja osób starszych"

 • NIK negatywnie ocenił rządowy projekt aktywizujący seniorów

  NIK negatywnie ocenił rządowy projekt aktywizujący seniorów

  NIK skontrolował realizowany w latach 2013-2017 rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Celem programu było poprawa jakości i poziomu życia osób starszych poprzez aktywność społeczną. NIK negatywnie ocenił projekt, uznając, że nie osiągnął on zakładanego celu.
 • Metoda Montessori w pracy z seniorami

  Metoda Montessori w pracy z seniorami

  Metodę Montessori większość z nas kojarzy z pracą z dziećmi. Umożliwia ona dzieciom wszechstronny rozwój przede wszystkim poprzez pobudzanie do samodzielnych działań i doświadczanie świata wieloma zmysłami. Od jakiegoś czasu jednak metoda ta zyskuje również na znaczeniu wśród środowisk pracujących z seniorami. Montessori wykorzystywana jest jako jedna z metod terapeutycznych niefarmakologicznych, zarówno w pracy z osobami w podeszłym wieku, jaki i osobami cierpiącymi na demencję czy Alzheimera. Przeczytaj, na czym polega metoda Montessori w pracy z seniorami.
 • Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu

  Aktywizacja seniora - przykładowe aktywności dla seniorów w domu

  W opiece nad seniorem ważne jest nie tylko wsparcie w codziennych czynnościach, ale też organizowanie mu czasu wolnego. Odpowiedni dobór zajęć może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. Szeroko rozumianą aktywizację seniora podejmuje się więc w klubach seniora, domach opieki, uniwersytetach trzeciego wieku i innych ośrodkach. W warunkach domowych również warto organizować seniorowi ciekawe aktywności! Podajemy przykładowe aktywności, które można zorganizować w domu.
 • 4 powody, dla których seniorzy powinni czytać

  4 powody, dla których seniorzy powinni czytać

  Można przeczytać wiele artykułów, podkreślających wartość czytania dzieciom oraz zachęcania ich do samodzielnego sięgania po książki. Okazuje się jednak, że również seniorom może przynieść ono korzyści! Poniżej przedstawiamy 4 powody, dla których seniorzy powinni regularnie czytać książki lub artykuły w czasopismach.
 • Aktywizacja seniorów w domach opieki

  Aktywizacja seniorów w domach opieki

  Starsze, schorowane osoby często wpadają w przygnębienie i apatię. Taki stan spowodowany jest trudami życia codziennego. Seniorom potrzebna jest wtedy aktywność, która choć na chwilę pozwoli im oderwać się od monotonii, dostarczy przyjemności, a także przyniesie szczerą radość. Jak zorganizować czas wolny podopiecznym przebywającym w domu opieki?
 • W Lublinie powstał nowy klub seniora

  W Lublinie powstał nowy klub seniora

  Lubelscy seniorzy zyskali nowe miejsce, w którym mogą spotykać się i korzystać z bezpłatnych zajęć. Udział w spotkaniach to świetny sposób na aktywizację osób starszych.
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza seniorów

  Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza seniorów

  Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało interesującą propozycję dla wszystkich seniorów. Są to wykłady, które odbędą się już w najbliższą sobotę 3 października. Udział w nich jest darmowy.
 • Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia 2015

  Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia 2015

  Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia jest inicjatywą, w której biorą udział polski i zagraniczne autorytety. Zaproszeni goście będą dyskutować o roli, jaką osoby starsze będą miały do spełnienia w zmieniającym się społeczeństwie.
 • Lublin wprowadził Kartę Seniora

  Lublin wprowadził Kartę Seniora

  Lubelska Karta Seniora ma umożliwić osobom starszym, mieszkającym na terenie miasta, rozwijanie swoich pasji i ułatwić aktywne spędzanie. Jej wydawanie właśnie się rozpoczęło.
 • Sandomierskie Senioralia na koniec czerwca

  Sandomierskie Senioralia na koniec czerwca

  W ostatni dzień czerwca w Sandomierzu będzie wiele się działo, a to dzięki imprezie skierowanych do aktywnych seniorów. Sprawdźcie, co czeka osoby starsze na zorganizowanych specjalnie dla nich senioraliach!
 • Pomorski Piknik Seniora - po raz trzeci!

  Pomorski Piknik Seniora - po raz trzeci!

  Na aktywnych seniorów z Trójmiasta czeka trzecia edycja Pomorskiego Pikniku Seniora. Podczas imprezy osoby starsze będą mogły zasięgnąć bezpłatnych porad – z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa oraz zarządzania finansami.
 • Zajęcia sportowe dla aktywnych seniorów w Warszawie

  Zajęcia sportowe dla aktywnych seniorów w Warszawie

  Niemal przez całe lato, od 1 czerwca do 31 sierpnia, osoby starsze z Warszawy, które chciałyby zrobić coś dla siebie, mogą korzystać z bezpłatnych zajęć sportowych „Aktywni Seniorzy”. W programie między innymi pilates z elementami tańca.
 • Filmowy debiut seniorów z Warszawy

  Filmowy debiut seniorów z Warszawy

  „Seniorzy o sobie” to projekt filmowy skierowany do warszawskich seniorów, którzy przez kilka miesięcy pracowali nad swoimi pierwszymi filmami. Już za dwa tygodnie w Kinie Muranów odbędzie się pokaz ich debiutów reżyserskich!
 • Taneczne spotkania seniorów w Sopocie

  Taneczne spotkania seniorów w Sopocie

  Taniec to zdrowie? Będą mogli przekonać się aktywni seniorzy z Sopotu. Już w połowie września w mieście ruszają taneczne spotkania dla osób po 50.
 • Warsztaty archeologiczne w Kazimierzu Dolnym dla seniorów

  Warsztaty archeologiczne w Kazimierzu Dolnym dla seniorów

  Na naukę i rozwijanie swoich pasji nigdy nie jest za późno. Tym razem aktywni seniorzy z terenu Lubelszczyzny mogą odkryć w sobie zamiłowanie do poznawania historii. Pomogą im w tym warsztaty archeologiczne, które już niedługo rozpoczną się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
 • Bezpłatna gimnastyka dla seniorów w Krakowie!

  Bezpłatna gimnastyka dla seniorów w Krakowie!

  Ruch to recepta na wiele dolegliwości osób w podeszłym wieku. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na długie czekanie na wyjazd do sanatorium czy prywatną rehabilitację. W Krakowie znaleziono na to sposób, tworząc bezpłatny program gimnastyki dla osób starszych.
 • Startuje projekt „Zdaniem Seniora” 2014!

  Startuje projekt „Zdaniem Seniora” 2014!

  Życie na emeryturze otwiera przed seniorami wiele nowych możliwości. Koniec kariery zawodowej nie oznacza wcale, że trzeba zrezygnować z wyznaczania sobie odpowiedzialnych zadań. Pomóc w tym może nowa edycja projektu „Zdaniem Seniora”.
 • Warszawski „Kongres Zdrowego Starzenia”

  Warszawski „Kongres Zdrowego Starzenia”

  Dotychczas osoby starsze były grupą, o której niewiele się mówiło. Na szczęście potrzeby seniorów zaczynają zauważać osoby na najwyższych szczeblach władzy, którzy już w najbliższych dniach spotkają się, by omówić strategię wdrożenia długofalowej polityki senioralnej.
 • Kampania aktywizująca seniorów: „Seniorze masz wybór”

  Kampania aktywizująca seniorów: „Seniorze masz wybór”

  Po przejściu na emeryturę wiele osób zastanawia się, co zrobić z wolnym czasem, którego nagle jest w nadmiarze. Aby nie zamykać się w sobie i cieszyć pełnią życia, Centrum Inicjatyw Senioralnych przygotowało projekt „Seniorze, masz wybór”. Dzięki tej kampanii informacyjnej osoby w podeszłym wieku mogą lepiej zaplanować każdy dzień.