Wiadomości związane z hasłem "zdrowie seniora"

 • Domowe sposoby na opuchnięte nogi u seniora

  Domowe sposoby na opuchnięte nogi u seniora

  Uczucie ciężkich nóg znają również niektóre młode osoby - po całym dniu spędzonym w biegu lub w jednej pozycji, kiedy nogi są przeciążone. Jednak opuchnięte nogi u seniorów, a przede wszystkim opuchlizna w okolicach kostki, może być spowodowana kłopotami ze zdrowiem lub niewłaściwym trybem życia. Poniżej podpowiadamy, jakie są domowe sposoby na opuchnięte nogi u seniora.
 • Joga dla aktywnych seniorów

  Joga dla aktywnych seniorów

  Aktywność fizyczna osób starszych jest receptą na dobre samopoczucie i zachowanie sprawności na długie lata. Na emeryturze warto otworzyć się na nowości, takie jak joga dla seniorów! Tych ćwiczeń powinni spróbować wszyscy aktywni po 50.!
 • Po raz pierwszy w Polsce: wszczepienie implantów ślimakowych nowej generacji

  Po raz pierwszy w Polsce: wszczepienie implantów ślimakowych nowej generacji

  Wszczepienie implantów ślimakowych nowej generacji miało miejsce 18 grudnia 2018 r. i zostało wykonane przez specjalistów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.  Kierował nimi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) w Kajetanach. Zabieg został wykonany u dwóch pacjentów.
 • Jedzenie ryb pomaga w zdrowym starzeniu się

  Jedzenie ryb pomaga w zdrowym starzeniu się

  Kwasy omega 3 pochodzących z ryb i owoców morza mogą zmniejszyć ryzyko niezdrowego starzenia się aż o 24 % - tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Tufts Univeristy w Bostonie, opublikowanych na łamach The British Medical Journal .
 • Krioterapia, czyli leczenie zimnem w rehabilitacji seniorów

  Krioterapia, czyli leczenie zimnem w rehabilitacji seniorów

  Krioterapia, czyli leczenie zimnem polega na zastosowaniu na powierzchnię ciała niskich temperatur od minus 80 do 100 stopni Celsjusza. Krioterapia może być miejscowa lub ogólna - w komorze. Czy taki sposób leczenia pomaga seniorom?
 • Właściwości owocu granatu

  Właściwości owocu granatu

  Aby odpowiednio dbać o zdrowie seniora, warto sięgać po owoc granatu. Jego lecznicze właściwości wykorzystywane były przez chińskich lekarzy już przed tysiącami lat. Na czym polega fenomen owoców granatu?
 • Dzienny dom opieki medycznej - nowy projekt dla seniorów

  Dzienny dom opieki medycznej - nowy projekt dla seniorów

  Dzienne domy opieki medycznej dla osób starszych z powodzeniem działają na zachodzie Europy. Teraz program ten wprowadza polskie Ministerstwo Zdrowia. Na razie na przyjęcie pierwszych pacjentów szykuje się sześć ośrodków.
 • Kurkuma, przyprawa życia

  Kurkuma, przyprawa życia

  Dbając o zdrowie seniora warto wspomagać się naturalnymi środkami. Nieocenione w tym względzie są przyprawy – w tym nieco egzotyczna jeszcze u nas kurkuma. Spektrum jej zdrowotnych właściwości jest naprawdę szerokie!
 • 4 pomysły na ochłodę podczas upału

  4 pomysły na ochłodę podczas upału

  Latem zdrowie seniora jest szczególnie zagrożone. Wysokie temperatury nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Warto więc znaleźć skuteczne sposoby na ochłodę podczas gorących dni.
 • Cynamon i jego właściwości zdrowotne

  Cynamon i jego właściwości zdrowotne

  Cynamon ma w swojej kuchni niemal każdy. Przyprawa jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe, podnoszące jakość dań. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że cynamon może wpłynąć nie tylko na podniebienie, ale również zdrowie seniora!
 • Jak zadbać o zdrową dietę seniora?

  Jak zadbać o zdrową dietę seniora?

  Osoby starsze powinny zwracać szczególną uwagę na produkty, które znajdują się na ich stołach. Zdrowie seniorów zależy bowiem także od wartościowych i odpowiednio zbilansowanych posiłków.
 • Jak nie dać się upałom

  Jak nie dać się upałom

  Coraz częściej latem zmagamy się z tropikalnymi upałami. Dla osób powyżej 60 roku życia tak wysokie temperatury są szczególnie groźne. Podpowiadamy jak dbać o siebie w dni, kiedy z nieba leje się żar.
 • Zimowa Senioriada 2016 w Rabce-Zdroju

  Zimowa Senioriada 2016 w Rabce-Zdroju

  W Rabce-Zdroju już po raz trzeci zostanie zorganizowana Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu, przeznaczona dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku z całego kraju. Zapisy już się rozpoczęły!
 • Najlepsze zimowe aktywności dla seniorów

  Najlepsze zimowe aktywności dla seniorów

  Zimą trudniej jest się zmobilizować do aktywności fizycznej. Niższa temperatura czy zachmurzone niebo – każda wymówka jest dobra aby nie wychodzić z domu. Jednak aktywny senior nie powinien rezygnować ze sportu. Podpowiadamy jakie zimowe aktywności będą najlepsze dla osób starszych.
 • Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia 2015

  Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia 2015

  Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia jest inicjatywą, w której biorą udział polski i zagraniczne autorytety. Zaproszeni goście będą dyskutować o roli, jaką osoby starsze będą miały do spełnienia w zmieniającym się społeczeństwie.
 • Sposoby na jesienną chandrę seniora

  Sposoby na jesienną chandrę seniora

  Problemy osób starszych wynikają nie tylko z ich stanu zdrowia. Seniorzy są podatniejsi na sezonowe przypadłości, jak na przykład jesienna apatia. To nie mit, że potrafi ona skutecznie obniżyć jakość życia nawet bardzo aktywnych osób. Dobrze zatem poznać sprawdzone sposoby na jesienną chandrę seniora!
 • 5 uzdrowisk w Polsce, które warto odwiedzić

  5 uzdrowisk w Polsce, które warto odwiedzić

  Wyjazd do uzdrowiska to dobry pomysł nie tylko na podreperowanie zdrowia seniora. Nie wszystkich kusi kultowy Ciechocinek, Inowrocław czy Kołobrzeg, które są oblegane przez kuracjuszy przez cały rok. Przedstawiamy więc kilka mniej znanych polskich uzdrowisk.
 • 4 powody, aby zacząć ćwiczyć

  4 powody, aby zacząć ćwiczyć

  Nigdy nie jest za późno na aktywność fizyczną! Może na początku będzie trudno, jednak odpowiednie ćwiczenia dla seniorów potrafią zdziałać cuda. Warto sprawdzić, co można dzięki nim osiągnąć.
 • Sandomierskie Senioralia na koniec czerwca

  Sandomierskie Senioralia na koniec czerwca

  W ostatni dzień czerwca w Sandomierzu będzie wiele się działo, a to dzięki imprezie skierowanych do aktywnych seniorów. Sprawdźcie, co czeka osoby starsze na zorganizowanych specjalnie dla nich senioraliach!
 • Pomorski Piknik Seniora - po raz trzeci!

  Pomorski Piknik Seniora - po raz trzeci!

  Na aktywnych seniorów z Trójmiasta czeka trzecia edycja Pomorskiego Pikniku Seniora. Podczas imprezy osoby starsze będą mogły zasięgnąć bezpłatnych porad – z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa oraz zarządzania finansami.
 • Żurawina i jej właściwości dla zdrowia seniora

  Żurawina i jej właściwości dla zdrowia seniora

  Żurawina jest prawdziwą bombą witaminową, którą warto lepiej poznać. Ma przez to dobry wpływ na zdrowie seniora, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy infekcji dróg moczowych.
 • Wiosenna zdrowa dieta seniora

  Wiosenna zdrowa dieta seniora

  Gdy kończy się zima, każdy powinien pomyśleć o urozmaiceniu swojej diety. Prawidłowo zbilansowane posiłki nie tylko poprawią zdrowie seniora, ale polepszą też samopoczucie osób starszych. Czas na wiosenny zastrzyk energii!
 • Miód i jego zdrowotne właściwości

  Miód i jego zdrowotne właściwości

  Aby na dłużej zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie, seniorzy powinni sięgać po naturalne produkty. Do jednych z najlepszych zalicza się miód! Jest bowiem nie tylko smaczny, ale jego lecznicze właściwości są doskonale wpływają na zdrowie seniora.
 • Kwas acetylosalicylowy dla zdrowia seniorki?

  Kwas acetylosalicylowy dla zdrowia seniorki?

  Kwas acetylosalicylowy – nazwa brzmi co najmniej obco, ale tak naprawdę to stara, sprawdzona aspiryna. Osoby starsze nadal chętnie po nią sięgają w przypadku bólu głowy, jednak naukowcy odkrywają coraz to nowej jej właściwości dla zdrowia seniorów.
 • Jak uniknąć zimowej infekcji

  Jak uniknąć zimowej infekcji

  Zimą problemem osób starszych są nie tylko oblodzone chodniki i chłód, ale również obniżona odporność. Jest ona główną przyczyną infekcji, która dla organizmu seniora może być bardzo niebezpieczna. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by nie dać się żadnym chorobom i w pełni cieszyć urokami zimy, zapominając o przypadłościach.
 • Jak rozpoznać udar

  Jak rozpoznać udar

  Do najbardziej zagrożonej udarem grupy należą osoby starsze. Jest to bardzo wyniszczające schorzenie, powodujące uszkodzenia mózgu a nawet zgony. Tylko szybkie rozpoznanie i odpowiednia reakcja dają szansę na powrót do zdrowia.
 • Jak zapobiegać osteoporozie

  Jak zapobiegać osteoporozie

  O tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, wie chyba każdy. Przysłowie potwierdza się także w profilaktyce osteoporozy, która jest bardzo podstępną chorobą. Zdrowie seniora, a przede wszystkim stan jego kości, poprawi już kilka niewielkich zmian w codziennym życiu.
 • Borowina dla zdrowia seniora

  Borowina dla zdrowia seniora

  Borowina jest po prostu nieoceniona jeśli chodzi o zdrowie seniora. Osoby starsze, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi, powinny wypróbować zabiegi borowinowe. Są one szczególnie pomocne w przypadku reumatyzmu i schorzeń stawów.
 • Taneczne spotkania seniorów w Sopocie

  Taneczne spotkania seniorów w Sopocie

  Taniec to zdrowie? Będą mogli przekonać się aktywni seniorzy z Sopotu. Już w połowie września w mieście ruszają taneczne spotkania dla osób po 50.
 • Sprawdzone sposoby na komary

  Sprawdzone sposoby na komary

  Komary potrafią dać się we znaki osobom, które latem lubią wypoczywać poza miastem. Seniorzy spędzający wolny czas na działce z pewnością zmagają się z tymi uciążliwymi insektami. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na komary.
 • Jadłospis seniora na gorący dzień

  Jadłospis seniora na gorący dzień

  Prognozy pogody na najbliższe miesiące ostrzegają przed upalnym i suchym latem. Grupą osób, dla których będzie to dość trudny czas są seniorzy, bowiem z wiekiem obniża się próg wrażliwości termicznej. Dla lepszego samopoczucia osób starszych w upalny dzień, trzeba zadbać o odpowiednią dietę, bo tylko w ten sposób organizm poradzi sobie z wysoką temperaturą.
 • Przegrzanie organizmu seniora - pierwsza pomoc

  Przegrzanie organizmu seniora - pierwsza pomoc

  Wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie – to wszystko czeka podczas podczas letnich miesięcy. Chociaż plażowicze będą zadowoleni z takiej pogody, zdrowie seniora może na tym ucierpieć. Te dwa czynniki często prowadzą bowiem do przegrzania organizmu, które jest bardzo niebezpieczne dla starszych osób.
 • Jak utrzymać cholesterol w normie

  Jak utrzymać cholesterol w normie

  Cholesterol ma złą sławę – powoduje przecież szereg chorób układu krążenia. Jednak dzieje się tak w przypadku, gdy jest go w organizmie za dużo. Zdrowie seniora zależy więc od jego prawidłowego poziomu.
 • 5 sposobów jak zapobiec udarowi

  5 sposobów jak zapobiec udarowi

  Osoby w podeszłym wieku to grupa, która jest szczególnie narażona na wystąpienie udaru mózgu. Jednak nie tylko wiek należy uznać za czynnik ryzyka. Równie duży wpływ na zdrowie seniora ma tryb jego życia. Na szczęście zapobieganie udarowi mózgu nie jest trudne – wystarczy odrobina chęci i silnej woli.
 • Właściwości żeń-szenia dla zdrowia seniora

  Właściwości żeń-szenia dla zdrowia seniora

  Panuje powszechne przekonanie, że korzeń żeń-szenia to odpowiedź na wiele zdrowotnych problemów osób starszych. Czy rzeczywiście można uznać tę roślinę za niemal idealną? Przekonajmy się, jakie ma właściwości i czy tak dobrze wpływa na zdrowie seniora.
 • Wiosenny zastrzyk pozytywnej energii

  Wiosenny zastrzyk pozytywnej energii

  Czas przemiany zimy w wiosnę to moment, kiedy samopoczucie osób starszych może być szczególnie złe. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by zdrowie seniora nie ucierpiało a jego organizm otrzymał potrzebną dawkę wiosennej energii.
 • Borówki i ich lecznicze właściwości

  Borówki i ich lecznicze właściwości

  Borówka, a właściwie jej amerykańska odmiana, ma dobroczynny wpływ na zdrowie seniora i jego dobre samopoczucie. Jest to jedna z tych naturalnych pigułek młodości, których nie sposób przedawkować.
 • Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia seniora

  Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia seniora

  Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy wielu osób w podeszłym wieku – i nie można go bagatelizować. Brak jakichkolwiek działań, może skutkować szeregiem groźnych powikłań. Dlatego lepiej nie eksperymentować ze zdrowiem i już dzisiaj poszukać sprawdzonych sposobów na obniżenie ciśnienia.
 • Warszawski „Kongres Zdrowego Starzenia”

  Warszawski „Kongres Zdrowego Starzenia”

  Dotychczas osoby starsze były grupą, o której niewiele się mówiło. Na szczęście potrzeby seniorów zaczynają zauważać osoby na najwyższych szczeblach władzy, którzy już w najbliższych dniach spotkają się, by omówić strategię wdrożenia długofalowej polityki senioralnej.
 • 4 sposoby na poprawę pamięci seniora

  4 sposoby na poprawę pamięci seniora

  Wraz z wiekiem pogarsza się nie tylko zdrowie ale również pamięć osób starszych. Na szczęście temu procesowi można skutecznie przeciwdziałać, stosując kilka prostych sposobów na poprawę pamięci seniora.
 • Pomysły na rozgrzanie się po przemarznięciu

  Pomysły na rozgrzanie się po przemarznięciu

  Na zewnątrz coraz chłodniej, a przy ujemnych temperaturach bardzo łatwo o przemarznięcie. Jeśli nie zadbamy o rozgrzanie organizmu po powrocie do domu, możemy doświadczyć przykrych konsekwencji - kataru lub nawet przeziębienia. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak się rozgrzać i nie dać zimie!
 • Bezpieczne ćwiczenia dla seniorów z osteoporozą

  Bezpieczne ćwiczenia dla seniorów z osteoporozą

  Osteoporoza to choroba, która najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku. W wyniku tej dolegliwości kości szybko tracą gęstość, stając się bardzo kruche i łamliwe. Na szczęście można temu przeciwdziałać, w czym pomagają sprawdzone ćwiczenia dla seniorów!
 • Dieta seniora podczas przeziębienia

  Dieta seniora podczas przeziębienia

  Osoby starsze częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Dlatego gdy seniora dopadnie przeziębienie powinien lepiej o siebie zadbać i zmienić dietę. 
 • Jak zdrowo spędzić święta Bożego Narodzenia

  Jak zdrowo spędzić święta Bożego Narodzenia

  Święta Bożego Narodzenia trwają tylko dwa dni, ale są bardzo intensywne. Kilkugodzinne siedzenie przy suto zastawionym stole i próbowanie świątecznych smakołyków nie pozostaje bez wpływu na zdrowie seniora. Podpowiadamy więc jak zdrowo spędzić nadchodzące Święta.
 • Aqua aerobik dla zdrowia seniora

  Aqua aerobik dla zdrowia seniora

  Proces starzenia się jest nieunikniony, jednak prowadząc aktywny tryb życia można odsunąć jego negatywne objawy. Warto więc zadbać o sprawność fizyczną i zapisać się na zajęcia aqua aerobiku, które są świetną alternatywą dla ćwiczeń gimnastycznych dla seniorów.
 • 6 sposobów na przeziębienie

  6 sposobów na przeziębienie

  Przed przeziębieniem trudno uciec. Nawet zachowując szczególną ostrożność można zostać zaatakowanym przez wirusy. Podpowiadamy więc jak wyleczyć przeziębienie w domu!
 • Jesienią pozbądź się żylaków!

  Jesienią pozbądź się żylaków!

  Problemy z żylakami dotyczą wielu osób po 50. roku życia. Jest to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także objaw poważniejszego schorzenia. A jesień to najlepszy czas na walkę z nim!
 • Jak odróżnić przeziębienie od grypy

  Jak odróżnić przeziębienie od grypy

  Jesienno-zimowe miesiące to czas, gdy grypa i przeziębienie szaleją w najlepsze. Podobne objawy sprawiają, że czasem trudno je od siebie odróżnić. Jak więc można je rozpoznać?
 • Bezpieczny senior zimą, czyli ochrona przed upadkiem

  Bezpieczny senior zimą, czyli ochrona przed upadkiem

  Chociaż jesień dopiero się zaczęła, to dobrze już teraz pomyśleć o bezpieczeństwie seniorów zimą. Trzeba pamiętać, że gdy spadnie śnieg a chodniki pokrywa warstwa lodu najłatwiej o upadek, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Czy można skutecznie się przed nim ochronić?
 • Jak ochronić się przed grypą

  Jak ochronić się przed grypą

  Chociaż najwięcej zachorowań na grypę odnotowuje się wśród osób młodych, to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na wystąpienie powikłań po tej chorobie. Podpowiadamy więc jak ochronić się przed grypą i w dobrym zdrowiu przejść przez okres jesienno-zimowy.
 • Zimowa dieta seniora

  Zimowa dieta seniora

  Dieta osób starszych powinna być dostosowana do pory roku. W sezonie jesienno-zimowym organizm potrzebuje większej dawki energii, co nie oznacza jednak, że można do woli raczyć się kalorycznymi potrawami! Sprawdźmy jak powinna wyglądać zimowa dieta seniora.
 • Co na ból stawów seniora

  Co na ból stawów seniora

  Wraz z wiekiem zwiększają się problemy osób starszych związane ze sprawnością stawów. Często towarzyszy temu ból, który bardzo utrudnia poruszanie się. Czy można znaleźć skuteczny sposób na ból stawów seniora?
 • 7 sposobów na wzmocnienie odporności

  7 sposobów na wzmocnienie odporności

  Jeśli jesienią nie chcesz paść ofiarą grypy lub przeziębienia, koniecznie popracuj nad swoją odpornością. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w codziennym życiu, aby znacznie zwiększyć wydolność organizmu i przygotować go na walkę z atakującymi wirusami. Podpowiadamy jakie sposoby na odporność warto wykorzystać.
 • Jak chronić wzrok jesienią

  Jak chronić wzrok jesienią

  Zmieniające się pory roku mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia. Krótsze dni, mniej słońca, sztuczne oświetlenie i brak świeżych warzyw to teraz bardzo niebezpieczna dla oczu codzienność. Warto więc sprawdzić jak chronić wzrok jesienią!
 • 6 sposobów jak nie dać się przeziębieniu

  6 sposobów jak nie dać się przeziębieniu

  Jesień jest porą roku, która wyjątkowo sprzyja przeziębieniom. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wiedzieć jak osoby w podeszłym wieku mogą się bronić przed tą sezonową przypadłością. Przedstawiamy sześć sposobów jak nie dać się przeziębieniu!
 • 5 sposobów na kłopoty ze snem

  5 sposobów na kłopoty ze snem

  Problemy z zasypianiem w największej mierze dotyczą ludzi starszych. Mniejsza ilość snu nie wpływa korzystnie na zdrowie seniora, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na kłopoty ze snem.
 • Co senior powinien jeść latem

  Co senior powinien jeść latem

  Z biegiem lat coraz większą wagę powinniśmy przywiązywać do tego co i kiedy jemy. Swoją codzienną dietę warto dostosować do zmieniających się pór roku. Poznajmy więc odpowiedź na pytanie, co senior powinien jeść latem dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
 • Terapia ultradźwiękami dla zdrowia seniora

  Terapia ultradźwiękami dla zdrowia seniora

  Ultradźwięki to wysokie fale dźwiękowe, których częstotliwość nie jest słyszalna dla człowieka. Ich właściwości są szeroko wykorzystywane w medycynie na wielu płaszczyznach - od diagnostyki po profilaktykę. Terapia ultradźwiękami to także prawdziwy ratunek dla zdrowia seniora.
 • Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych

  Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych

  Zdrowie seniora zależy nie tylko od regularnych wizyt u lekarza i przyjmowania leków. Na dobre samopoczucie wpływ ma również aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku. Przedstawiamy najlepsze ćwiczenia dla seniorów, które pomogą odzyskać wigor!
 • Jak uniknąć udaru słonecznego

  Jak uniknąć udaru słonecznego

  Latem, kiedy żar leje się z nieba, wzrasta również ryzyko udaru słonecznego. Jest to przypadłość szczególnie groźna dla osób w podeszłym wieku. Jak można go uniknąć?
 • Spacer a zdrowie seniora

  Spacer a zdrowie seniora

  Korzystanie z dobrodziejstw natury i częste spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni! Nowe badania naukowców sugerują, że czasowe porzucenie technologii na rzecz wycieczek na łonie natury, pozwoli na silniejsze zaangażowanie w proces twórczego myślenia.
 • Witamina D i jej zdrowotne właściwości

  Witamina D i jej zdrowotne właściwości

  Witamina D ma cenne właściwości, które pomagają utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji a także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania niektórych nowotworów. Co więcej, jest niezbędna aby mieć zdrowe i mocne kości oraz zęby.