Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!

Tanie leki dla seniora - potrzebne zmiany!
Drukuj Skomentuj

Osoby 75 plus, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska".

 


Bezpłatne leki dla seniorów

 

Od czterech lat wszyscy seniorzy, którzy skończyli 75 rok życia, mogą otrzymać wiele leków za darmo. Specjalną receptę "S" bez zbędnych formalności może wystawić im jednak tylko lekarz rodzinny.

 

Od 1 stycznia br. taką możliwość mieli uzyskać specjaliści. Tyle, że najpierw muszą zweryfikować ilości oraz rodzaje przepisanych leków przez innych lekarzy. Nie mogą tego dokonać na podstawie dokumentacji papierowej, czy wywiadu z pacjentem, muszą przez system informatyczny e-Zdrowie. A to jest możliwe tylko wówczas, gdy pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta.

 

Serwis Prawo.pl podaje, że jedynie 3 proc. pacjentów 75 plus ma IKP, a to oznacza, że w praktyce lekarze specjaliści, nie mogą wypisać recepty S, a 97 proc. ich pacjentów jest pozbawiona swoich praw.

 

Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że lekarze inni niż podstawowej opieki zdrowotnej mają już techniczne możliwości wystawiania recept pacjentom 75+. Po interwencji Rzecznika Praw Pacjenta zdano sobie sprawę z tego, że nie chodzi o lekarzy, tylko pacjentów. Ministerstwo zapewnia, że stosowna propozycja nowelizacji została przygotowana i będzie procedowana w możliwie najszybszym czasie.

 

 

Sprawdź również: Teleporady - najnowsze zasady

 

 


Za dużo płacimy za leki

 

Według raportu OECD "Health at Glance" z 2019 r. dopłaty polskich pacjentów do leków oscylują wokół 64 proc. - za resztę płaci państwo. W Niemczech chorzy płacą jedynie 16 proc., we Francji 12 proc., w Czechach 42 proc. Średnia OECD wynosi 39 proc. Według ekspertów w Polsce za dużo płacimy za leki.

 


Potrzebna zmiana

 

W czasie trzeciej fali pandemii, ta zmiana jest bardzo potrzebna, gdyż liczba wizyt w poradniach istotnie się zmniejsza. Dodadtkowo na obowiązującej od 1 marca liście leków refundowanych przybyło tych dla pacjentów 75 plus.

 

Z danych Centrum e-Zdrowie, że istnieje już 5,6 miliona aktywowanych internetowych kont pacjenta. Z tego jedynie 187 tys. 907 należy do osób 71 plus. Według GUS ta grupa liczy 1,5 miliona osób.

 

"To oznacza, że jedynie 2,1 proc. pacjentów w wieku powyżej 71 lat ma Internetowe Konto Pacjenta. W grupie 75 plus odsetek może być jeszcze niższy" - zauważa, cytowana przez Prawo.pl, Magdalena Kołodziej z Fundacji MyPacjenci.

 

Według niej nic dziwnego, bo aby aktywować takie konto, trzeba mieć profil zaufany (PZ), który najprościej założyć przez bankowość elektroniczną. Jednak starsze osoby rzadko z niej korzystają.

 

Eksperci zauważają, że wielu z seniorów uprawnionych do bezpłatnych recept ma też wspólne konta bankowe, np. z małżonkiem czy dzieckiem, co uniemożliwia identyfikację i założenie Profilu Zaufanego.

 

 


Ministerstwo reaguje

 

Jak zauważa Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację. "Odnosząc się do obaw, że pacjenci, którzy nie aktywowali IKP, zostaną pozbawieni prawa do bezpłatnych leków na podstawie recept wystawianych przez lekarzy specjalistów i lekarzy zatrudnionych w szpitalach, informuję, że zmiana tego stanu wymaga nowelizacji przepisów rangi ustawowej" - twierdzi Piotr Węcławik, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi do Rzecznika Praw Pacjenta. Dodaje, że stosowna propozycja została przygotowana i będzie procedowana w możliwie najszybszym czasie.

 

 

Źródło: Prawo.pl

 

 

Sprawdź także: Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 roku życia

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (2)