Teleopieka nad osobami w podeszłym wieku

Teleopieka nad osobami w podeszłym wieku
Drukuj Skomentuj

Z danych statystycznych wynika, że stałej pomocy oraz regularnej opieki w naszym kraju wymaga ponad 1.500.000 osób w wieku 65+. Alternetywą przeniesienia osoby starszej do obcego miejsca jest właśnie teleopieka. Najprostszy identyfikator poinformuje opiekunów o wyjściu z domu lub nocnym wstawaniu z łóżka.

Czym jest teleopieka?

 

Teleopieka to nowoczesny system pozwalający monitorować stan osób starszych, którym zdrowie nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Jest to także świetny środek zastępczy dla czasowych bądź stałych pobytów w domu opieki, więc warto wiedzieć na czym dokładnie polega jej innowacyjność.

Jeśli zapadła decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości koniecznie sprawdź jak wybrać ten najlepszy. Zobacz: Jak wybrać dom spokojnej starości?

 

Jak działa teleopieka?

 

Elektroniczna opieka nad ludźmi starszymi jest siecią, której użytkownicy otrzymują specjalne aparaty posiadające połączenie z centrum alarmowym. W razie potrzeby wystarczy nacisnąć przycisk, by sygnał alarmowy dotarł do dyspozytorni, mającej informacje o stanie zdrowia swoich abonentów. Ta z kolei zdecyduje, czy od razu powiadomić odpowiednie służby, czy najpierw skontaktować się z opiekunem seniora.


System teleopieki umożliwia również automatyczny kontakt z centrum - jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy monitoring zanotuje zaburzenie funkcji życiowych pacjentów. Pomyślano również o seniorach zmagających się z poważnymi problemami z pamięcią - w tym chorobą Alzheimera. Możliwe jest zainstalowanie specjalnego nadajnika GPS, ułatwiającego zlokalizowanie podopiecznego. System zareaguje również, jeśli chory za bardzo oddali się od domu, przekraczając ustalone granice.

 

Zaletą tego systemu jest jego poręczność - seniorzy otrzymują urządzenie przypominające zegarek. Aparat funkcjonuje dzięki sieci GSM lub stacjonarnym łączom telefonicznym, wyposażony jest dodatkowo w czujniki monitorujące m.in. puls, ciśnienie, czy funkcje oddechowe. W razie jakichkolwiek zaburzeń, sygnał jest automatycznie wysyłany do centrali.

 

Elementy systemu teleopieki Naszsenior.pl

 

1. Serwis internetowy - podopieczni i opiekunowie osób objętych teleopieką rejestrują się w portalu, aby móc uzyskać dane dotyczące seniora.

2. Stan zdrowia - w ramach systemu osoby starsze korzystają z  pulsoksymetru, termometru, glukometru oraz spirometru. Inne dane medyczne wprowadzane są do bazy.

3. Rejestrator - w domu podopiecznego instalowany jest specjalny tablet, który przechwyca dane z urządzeń i przesyła je do serwisu internetowego.

4. Opaska Sidly - senior ma do dyspozycji opaskę monitorującą jego rytm serca, temperaturę, obecność, ruch, upadek, przycisk SOS i lokalizację GPS.

5. Identyfikator - to nic innego jak kilka rodzajów urządzeń, które zamontowane są w domu podopiecznego, w celu zbierania danych o obecności, ruchu i upadkach.

6. Telemedycyna - to także jedna z opcji systemu, która umożliwia korzystanie z internetowych konsultacji medycznych.

7. Analiza video - jest to rozwiązanie opcjonalne, polegające na tym, że oprogramowanie analizuje ruch i czas poruszania się seniorów w mieszkaniu.

8. Opiekunowie - istnieje możliwość wyposażenia ich w identyfikatory z funkcją rejestracji czasu pracy i grafiki pracy, co ułatwia zarządzanie kadrami.

 

Elementy systemu teleopieki MobiCare

 

1. Opieka domowa - daje seniorom poczucie bezpieczeństwa we własnym domu, ponieważ system wykrywa wszelkie upadki, zasłabnięcia, ulatniający się gaz, a nawet zalane mieszkanie.

2. Telefon - zawiera lokalizację, monitoring upadków oraz guzik alarmowy, dzięki czemu jest idealnym urządzeniem dla osób z zaburzeniami rytmu serca lub chorych na cukrzycę, którym grozi nagłe zasłabnięcie.

3. Lokalizator - ten z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa podopiecznym, cierpiącym na demencję, gdyż dzięki specjalnej aplikacji online pomaga znaleźć osoby z otępieniem, czy chorobą Alzheimera.

 

Projekty unijne związane z teleopieką

 

Ogólnie rzecz biorąc, projekty związane z teleopieką mają silne wsparcie ze strony funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Konkursy ogłaszane są co roku w każdym województwie w zakresie działań w grupie 9 oraz 7 i 8.  Jak wynika z najnowszych badań, globalny rynek telemedycyny, do końca 2020 roku będzie wart 34,27 mld dolarów amerykańskich.

 

Do realizacji projektów dotyczących teleopieki seniorów i osób niepełnosprawnych zachęcają lokalne władze, organizacje pozarządowe, a także samorząd województwa świętokrzyskiego. Na początku lipca miała miejsce konferencja, na której w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, do dyspozycji beneficjentów przyznano około 40 mln zł funduszy Unii Europejskiej. Wnioski odnośnie czwartego konkursu można składać pomiędzy 31 lipca, a 8 września.

 

Jak podkreśliła przedstawicielka zarządu województwa Agata Binkowska - teleopieka ma być jedynie elementem wsparcia opieki, nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi. 

 

- Teleopieka nie zastąpi innych działań związanych z pomocą społeczną, czy zdrowotną, ale jest to wsparcie, które daje poczucie bezpieczeństwa seniorowi, który jest sam w domu, czy osobie niesamodzielnej - niepełnosprawnej. Zależy nam na tym, by seniorzy jak najdłużej mogli mieszkać w swoich domach, w swoim środowisku, i żeby mieli poczucie bezpieczeństwa - wyjaśnił doradca marszałka ds. seniorów, Jerzy Pyrek.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe