Teleporady - najnowsze zasady

Teleporady - najnowsze zasady
Drukuj Skomentuj

Sposób leczenia przez teleporady jest bardzo kontrowersyjny. Choć w większości ma swoich przeciwników, a nie  zwolenników, to do tej pory był bardzo często praktykowany. Teleporady tłumaczono tym, że w dobie pandemii są one najbezpieczniejszym sposobem kontaktu z lekarzem. Od 16 marca wprowadzono nowe zasady teleporad.

 

Teleporady – nie dla kogo?


Zgodnie z nowymi przepisami, teleporady nie powinny dotyczyć dzieci w wieku poniżej 6 lat, a także pacjentów w kilku innych określonych przypadkach.


Lekarz nie ma możliwości, by odmówić bezpośredniej wizyty, gdy pacjent nie wyraża zgody na teleporadę, cierpi na przewlekłą chorobę i pojawiły się nowe objawy lub istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.

 

Czytaj również: II Forum Seniora w Internecie - kiedy?


Co więcej, w formie teleporady nie może również odbyć się pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej wskazanych w deklaracji wyboru.

 

 


Teleporada - kto może korzystać?


Pacjent powinien skorzystać tylko z teleporady w przypadku, gdy podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia koronawirusem oraz gdy potrzebuje recepty na leki przyjmowane na stałe.

 

Sprawdź także: Jak skuteczniej kontrolować cukrzycę?

 

Lekarz zmusza do teleporady – co robić?


Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca, aby w sytuacji, kiedy  lekarz odmawia przyjęcia bezpośrednio w placówce, a zachęca do teleporady, mimo że badanie powinno odbyć się na żywo, dzwonić na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i zgłosić nieprawidłowości.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!