Telewizory do wymiany -czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał?

Telewizory do wymiany -czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał?
Drukuj Skomentuj

Od lipca 2022 roku telewizja naziemna będzie nadawać w nowym standardzie. Niestety, nie  każdy telewizor będzie miał możliwość, by go odbierać. Szacuje się, że nawet ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce pozbawionych jest sprzętu, który jest w stanie przetworzyć nowy sygnał. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał? Odpowiadamy.

Nowy standard telewizji naziemnej – jak sprawdzić czy nasz telewizor odbiera nowy sygnał?


Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie wprowadzana etapami w całym kraju z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2 - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UKOKiK).

 

Sprawdź również: Emerytura większa o 200 zł - jak to zrobić?


„Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych” - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


Telewizory, które zostały kupione w ostatnich latach, nie powinny mieć kłopotu z odbiorem nowego standardu. Jak podaje Gazeta.pl, szacuje się, że 80 proc. z nich w ciągu ostatnich czterech lat obsługuje HEVC.

 

Przeczytaj również: 14. emerytura. Czy można przyjąć świadczenie po zmarłym?


Mimo to warto sprawdzić, czy nasz telewizor zadziała poprawnie po systemowej zmianie. Informację na temat można znaleźć w instrukcji, na stronie WWW lub u sprzedawcy, producenta bądź importera.

 

Zmiana standardu telewizji – czy trzeba kupować nowy telewizor?


W niektórych telewizorach wystarczy zaktualizować jego ustawienia. Jeśli nie chcemy kupować nowego urządzenia, można kupić przystawkę "set-top box", czyli tuner dostosowany do DVB-T2.Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!