Terapia grafomotoryczna dla seniora
Terapia grafomotoryczna wpływa na całe nasze funkcjonowanie, na nasze życie codzienne i na wykonywanie nawet najmniejszych czynności. Zachęcamy wszystkich seniorów do skorzystania z nietypowej formy terapii.
Czym jest terapia grafomotoryczna?
Terapia grafomotoryczna jest stosowana w celu zwiększenia funkcji percepcyjno-motorycznych, dzięki którym poddawana terapii osoba, osiągnie optymalny poziom w zakresie samoobsługi. Terapia grafomotoryczna ma również na celu doskonalenie posiadanych już sprawności manualnych. To dzięki terapii ruchem dłoni nasze codzienne czynności nie będą sprawiać seniorom żadnych problemów. . Grafomotoryka to także umiejętność pisania i rysowania. Dzięki ćwiczeniom grafomotorycznym seniorzy będą pracować nad swoją prawą i lewą półkulą mózgu. Będą mieć lepszą koordynację wzrokowo ruchową oraz ich sprawność manualna się znacząco poprawi.
Dla kogo skierowana jest terapia?
Terapia jest skierowana do osób, które mają problemy z wiązaniem sznurowadeł, zapinaniem guzików, nawlekaniem. Osoby starsze borykają się trudnościami z utrzymaniem równowagi czy staniem na jednej nodze. Seniorzy często nie radzą sobie z trzymaniem widelca czy długopisu. Objawy te często towarzyszą takim chorobom wieku senioralnego jak parkinsonizm, RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), czy osobom po przebytym udarze, które zmagają się z niedowładami lub zaburzeniami w obrębie zdolności poruszania się, a problem z wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręki pojawia się niezależnie od stanu zdrowia tuż po 75 roku życia. Dzięki częstym ćwiczeniom grafomotorycznym codzienne czynności, nie sprawiają problemów seniorom.
Sprawdź również: Arteterapia dla seniorów
Przykłady ćwiczeń
- Przykłady ćwiczeń graficznych: Wypełnianie konturowych rysunków, dla seniorów rysunki powinny być graficznie prostsze, a kontur wyraźniejszy. Możemy kopiować rysunki przez kalkę lub cieńszy papier, rysowanie kształtów ruchami jednostajnym, rysowanie szlaczków i wzorów, poprawianie po liniach przerywanych.
- Przykłady ćwiczeń rozluźniających napięcie mięśniowe rąk: Kolorowanie całej kartki, rysowanie form kolistych i falistych, zajęcia z pianką do golenia- na rozłożonej folii senior rozmazuje piankę do golenia, rysuje koła, fale, sprężynki całą dłonią- na przemian raz prawą, raz lewą ręka. Warto skorzystać z kolorowanki
- Przykłady ćwiczeń usprawniających czynności chwytno – manipulacyjne: Ćwiczenia uczące seniora zaciskania rąk w pięści, zakręcanie słoików, otwieranie pojemników, układanie form z pojedynczych elementów, przesypywanie ryżu, kaszy, wybranie z ziarenek kolorowych piłeczek, guzików, kamyczków z użyciem łyżki, przenoszenie w szczypcach.
Źródło: czas-seniora.pl