Test na COVID-19 podstawą przyjęcia do placówki opieki długoterminowej

Test na COVID-19 podstawą przyjęcia do placówki opieki długoterminowej
Drukuj Skomentuj

Trwa trudna walka z szerzącą się pandemią koronawirusa. Wiele placówek obejmują nałożone z góry obostrzenia, które mają zapobiec transmisji wirusa. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich kieruje się do domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub hospicjum – to warto wiedzieć, że przed przyjęciem do tego rodzaju placówki musisz wykonać test na obecność koronawirusa.


Kiedy należy wykonać test na COVID-19?


Od 16 września 2020 roku przed przyjęciem do placówki opieki długoterminowej obowiązkowe jest wykluczenie zakażenia koronawirusem. Test musi być przeprowadzony nie wcześniej niż na 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.

 

Sprawdź również: Senior a koronawirus - jak o siebie zadbać?

Skierowanie na test na koronawirusa


W przypadku skierowania do ZOL/ZPO lub hospicjum , placówka kontaktuje się z pacjentem, informując o rozpoczęciu procedury przyjęcia, a następnie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna (PSSE) umawia się na pobranie wymazu w miejscu pobytu pacjenta.

 

Sprawdź również: Czerwona strefa - bezpieczeństwo i wsparcie dla seniorów

 

Kiedy test na koronawirusa nie jest wymagany?


Od 10 października w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej test na obecność koronawirusa  nie jest wymagany, kiedy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na konieczność pilnego przyjęcia.


Przyjęcie do DPS a koronawirus


W przypadku DPS, senior skierowany do placówki powinien skontaktować się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzgodnienia sposób pobrania wymazu. Jest to możliwe w miejscu pobytu seniora lub w mobilnym punkcie.  

 

Sprawdź również: Koronawirus - co trzeba wiedzieć o mobilnym punkcie pobrań?

 

Przyjęcie do placówki opieki długoterminowej a test na COVID-19


Test na koronawirusa jest bezpłatny. Jego wynik zostanie przekazany do placówki, ale pacjent ma również możliwość sprawdzenia  wyniku na Internetowym Koncie Pacjenta.Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!