Tężnia solankowa i jej wpływ na zdrowie

Tężnia solankowa i jej wpływ na zdrowie
Drukuj Skomentuj

Lecznictwo uzdrowiskowe prowadzi się przy użyciu specjalnych urządzeń służących do wykorzystywania naturalnych surowców oraz leczniczego klimatu. Jednym z nich są tężnie solankowe stosowane w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń dróg oddechowych, ale nie tylko.

Tężnie solankowe


Tężnie to miejsca, w których zażywa się inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Zgodnie z przepisami tężnia powinna spełniać takie wymagania jak:
- areozol leczniczy w tężni powinien być wytwarzany z wody uznanej za leczniczą,
- rozwiązania techniczne tężni powinny zapewniać uzyskanie aerozoli o właściwościach leczniczych potwierdzonych odpowiednimi badaniami,
- instalacje i cała aparatura doprowadzająca solankę powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie chemiczne i żrące solanki,
- wzdłuż tężni powinny być wybudowane trakty spacerowe z ławkami dostosowane do osób niepełnosprawnych,
- regulamin porządkowy określający sposób korzystania z tężni musi być umieszczony w widocznych i łatwo dostępnych miejscach.

 

Tężnie w Ciechocinku


Lecznictwo uzdrowiskowe wykorzystuje nie tylko tężnie ale i parki, ścieżki ruchowe, urządzone odcinki wybrzeża morskiego, pijalnie uzdrowiskowe, baseny rehabilitacyjne czy podziemne wyrobiska górnicze. Największe i najpopularniejsze w Europie tężnie znajdują się w znanej miejscowości uzdrowiskowej - w Ciechocinku. Wyjątkowy mikroklimat w Ciechocinku doceniają kuracjusze nie tylko z Polski, ale i z najdalszych zakątków Europy. Z leczenia uzdrowiskowego korzystają osoby z dolegliwościami takimi jak: zapalenia zatok, niewydolność płuc, nadciśnienie tętnicze, alergia czy schorzenia górnych dróg oddechowych.

 

Korzystanie z dobrodziejstw tężni ciechocińskich wspomaga profilaktykę a także znacznie wzmacnia odporność organizmu.

Zobacz ofertę sanatoriów w tym mieście, wejdź: Sanatoria w Ciechocinku

 

Ciechocinek to cichy i spokojny kurort wypoczynkowy, gdzie nie tylko można wyleczyć kłopotliwe dolegliwości, ale też odpocząć i nabrać sił witalnych. Efekt potęgowany jest przez liczne obszary zielone na terenie całego miasteczka, takie jak parki, skwery, kwietniki oraz dywany kwiatowe, dzięki którym nie tylko jest pięknie, ale również powietrze wdychane do płuc jest czyste i świeże. Oprócz Ciechocinka z leczniczych właściwości tężni w Polsce można skorzystać także w takich miejscach jak: Konstancin, Grudziądz, Rabka, Busko Zdrój a także w Inowrocław.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe