Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów

Tłusty Czwartek - dietetyczne rady dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Tłusty czwartek w tradycji chrześcijańskiej to ostatni czwartek przed wielkim postem. W tym dniu dozwolone jest tzw. 'objadanie się' takimi przysmakami jak pączki czy faworki, określane także chruścikami. Niegdyś, zgodnie z pogańskim obyczajem pączki nadziewano słoniną, boczkiem i mięsem, wierząc że jeśli ktoś nie zje choć jednego, nie będzie mu się dobrze wiodło. 

Wyjątek od reguły

 

Przekąski, które spożywamy w tłusty czwartek to prawdziwa bomba kaloryczna. Ci, którzy w tym czasie są na ścisłej diecie, bombardowani słodką pokusą mogą wyjątkowo zjeść pączka na drugie śniadanie. Należy jednak pamiętać, że tego dnia dieta nie powinna opierać się głównie na słodkościach.

 

Warto wiedzieć, że...

 

Spożycie tłuszczów powinno znajdować się na poziomie 25-35% energii, dostarczonej organizmowi z pożywieniem każdego dnia. Jeden pączek może zawierać od 200 do 350 kcal, a tradycyjny 15-gramowy faworek około 85 kcal. Jeśli zjemy pączka, możemy dostarczyć organizmowi nawet 15 gram tłuszczu, z czego 1 gram liczy aż 9 kcal.

 

Przy wyborze słodkich przekąsek ważną kwestię stanowi ich jakość, gdyż mogą one być źródłem częściowo uwodornionych kwasów tłuszczowych, zawierających szkodliwe dla zdrowia izomery trans - pochodzące głównie z przemysłowo utwardzonych olejów roślinnych, wchodzących w skład tłuszczów piekarniczych, frytur i niektórych kostkowych margaryn.


Jak 'odchudzić' tradycyjne łakocie?

 

Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie pączków samodzielnie w domu, zamiast smalcu wybierzmy rafinowany olej np. rzepakowy. Musimy wiedzieć, że na tym samym tłuszczu nie należy smażyć ponownie. Dobrą alternetywą będzie także pieczenie w piekarniku. W takim przypadku, nie dodawajmy do ciasta zbyt wiele tłuszczu - wystarczy około 35 g na 10 sztuk. Tłuszcz płynny, taki jak olej rzepakowy sprawi, że będzie ono bardziej lekkie i puszyste.

 

Sprawdź, jak poradzić sobie z nadwagą. Przejdź do artykuł:


Co zamiast pączków? 

 

Pączki to jedne z niewielu słodyczy, które nie zawierają chemicznych ulepszaczy smaku, zapachu, koloru, konserwantów, przeciwutleniaczy i stabilizatorów. Jeśli kupimy je w cukierni, możemy ufać, że będą one świeże i raczej nie znajdziemy w nich żadnych niespodzianek. Jeśli chcemy znacznie obniżyć wartość kaloryczną przygotowywanych przez nas łakoci, zamiast pączków czy chrustów postawmy na równie smaczne racuchy. Możemy usmażyć je bez dodatkowego tłuszczu na patelni, zamieniając mąkę pszenną mniej kalorycznymi produktami. Uzyskamy wtedy dietetyczną przekąskę o wartości 150 kcal w 100 g - o połowę mniejszą niż w 100 g pączków.

 

Zdrowe tłuszcze

 

Co jeśli nie lubisz słodyczy i ciągnie Cię w stronę bardziej wytrawnych smaków? Doskonałym wyborem będą zatem przekąski z wykorzystaniem ryb, owoców morza, orzechów i olejów roślinnych, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, których w diecie mamy najmniej, a które są szczególnie w niej niezbędne. Kwasy te istotnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego, ale biorą również czynny udział w rozwoju układu nerwowego i wzroku. 

 

A skoro mowa o zdrowych tłuszczach, koniecznie zajrzyj tutaj:

 

Spalanie kalorii

 

Dla porównania, jeden pączek zawiera tyle samo kalorii, co hot dog z ketchupem, 3 czekoladowe muffinki, ale również zdrowy koktajl z połowy banana, 2 kiwi i soku pomarańczowego. Kiedy już damy się ponieść szaleństwu związanemu z tłustym czwartkiem, powinniśmy wiedzieć, ile czasu zajmie nam spalenie tych 300 kalorii. Dla przykładu - kobieta o wadze około 60 kg pozbędzie się ich podczas 75-minutowego żwawego marszu, czy 40-minutowej jazdy na rowerze. Z kolei mężczyźnie, o masie 90 kg przejażdżka rowerem zajmie 25 minut, a szybszy spacer - około 50 minut.

 

Pączka pozbędziemy się także podczas:

 

- 52 minut aerobiku
- 25 minut squasha

- 1h 43 minut tańca
- 1h 25 minut sprzątania
- 41 minut wchodzenia po schodach
- 1h 05 minut aqua aerobiku
- 2h 16 minut prasowania
- 1h 43 minut mycia okien

 

Czy wiesz, jakich produktów powinni unikać seniorzy? Jeśli nie, zobacz:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe