Trzecia edycja akcji - „Senior na drodze. Jestem bezpieczny”

Trzecia edycja akcji - „Senior na drodze. Jestem bezpieczny”
Drukuj Skomentuj

Ruszyła trzecia edycja akcji pt. „Senior na drodze. Jestem bezpieczny”, mająca na celu kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań w ruchu drogowym pośród osób 60+. Zdaniem pomysłodawców programu - grupa osób starszych jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo na drodze.

Akcja informacyjno-edukacyjna, organizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury obejmowała do tej pory 5 województw, w których najwięcej było wypadków z udziałem seniorów. W tym roku objęła już wszystkie województwa. W każdym z nich będą miały miejsce spotkania informacyjne przeznaczone dla osób starszych.

 

Spotkania potrwają do 19 października i zostaną zorganizowane w większych miastach. Podczas wykładów seniorzy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi przepisami ruchu drogowego i ewentualnymi zagrożeniami, jakie czekają na nich na drogach. Organizatorzy, we współpracy z policjantami i ratownikami medycznymi zwrócą uwagę na ograniczone możliwości psychofizyczne, związane z wiekiem i zaprezentują symulacje niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

 

W ramach akcji, będą odbywały się także pokazy ratownictwa medycznego i rozmowy z policjantami, a także z dietetykami. Na miejscu będzie również serwis rowerowy, który dokona bezpłatnego przeglądu jednośladów uczestników spotkania oraz doposaży je w światła, dzwonki, czy odblaski.

 

Jak wyjaśniał przedstawiciel ratownictwa medycznego, Marcin Borkowski - w akcji chodzi o to, aby grupa seniorów nie była dyskredytowana, ponieważ w związku z zachodzącymi dookoła zmianami osoby starsze mogą czasem czuć się zagubione.

 

Warto także wspomnieć, że poza ruchem drogowym Organizatorzy akcji szczególną uwagę poświęcą zachowaniom prozdrowotnym i zachęcaniu seniorów do aktywności fizycznej, która nie obciąża organizmu - np. spacerów, truchtania, czy nordic walking.

 

Akcja pt. „Senior na drodze. Jestem bezpieczny” zakończy się dzień przed obchodami Europejskiego Dnia Seniora, przypadającego na 20 października.

 

źródło: www.rynekseniora.pl 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe