Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?

Trzynastka dla seniorów - komu się nie należy?
Drukuj Skomentuj

Kwiecień jest miesiącem, kiedy to wielu seniorów cieszyć będzie się z wyższych wypłat.  Jednak nie wszystkie osoby starsze załapią się na „trzynastkę”. Okazuje się, że w przepisach jest wiele haczyków, przez które  niektórzy seniorzy mogą zapomnieć o dodatkowych pieniądzach.


Trzynastka dla seniorów  - komu się nie należy?

 

Brak emerytury

 


Trzynastka nie należy się seniorowi, kiedy ten  nie ma prawa do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2021 r. Jeśli więc kobieta ma ukończone 60 lat, a mężczyzna 65, ale nie złożyli wniosku o emeryturę i nie rozwiązali umowy o pracę z pracodawcą, nie mogą otrzymać wypłaty trzynastki.

 

Czytaj także: Wyjazd do sanatorium a koronawirus: czy i jak można zrezygnować z wyjazdu?

 

Zawieszona emerytura lub renta

 


Na osoby, które są na wcześniejszych emeryturach lub rentach i dorabiają sobie,  nałożono specjalne limity. Jeśli tacy seniorzy zarobią więcej niż jest to dopuszczalne, ZUS zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty, a co za tym idzie, senior traci prawo do „trzynastki”.

 

Sprawdź także: Jak emeryci i renciści z nadpłatą mają rozliczyć PIT 2021?

 

Koniec renty


Osobom, którym renta została przyznana do 31 marca, nie grozi wypłata „trzynastki”. Chodzi o to, że świadczenie ma być wypłacone razem z rentą lub emeryturą, a jeśli to nie będzie wypłacone, to także nie będzie wypłaty „trzynastki”. Jeśli renta zostanie przedłużona na kolejny okres, wtedy ZUS wypłaci trzynaste świadczenie z opóźnieniem.„Trzynastka” nie dla osób z zasiłkiem

 

Osoby, które pobierają zasiłek, nie mają prawa do „trzynastki”.

 

 

Sprawdź także: Jak żyć ze słabym sercem?

 

Jak dostać „trzynastkę”?


Aby dostać „trzynastkę” nie trzeba składać wniosków – jest ona przyznawana automatycznie. Każdy, kto jest uprawniony do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2021. otrzyma kwietniowe świadczenie powiększone o 1022,30 zł.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!