Układ kostny - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

Układ kostny - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?
Drukuj Skomentuj

Układ kostny człowieka pełni niezwykle ważną rolę. Pozwala na swobodne poruszanie się, ochrania narządy wewnętrzne, ale przede wszystkim pozwala człowiekowi na samodzielność. O układ kostny w szczególności powinni dbać seniorzy. Podpowiadamy, jak dbać o zdrowe kości i jakie sytuacje powinny zaalarmować seniora, by udać się do szpitala.

Układ kostny – co trzeba wiedzieć?


U dorosłego człowieka wyróżnia się 206 kości. W przypadku osób w zaawansowanym wieku liczba kości może być mniejsza niż 206, ponieważ kości czaszki wraz z wiekiem zrastają się.


Waga wszystkich kości u dorosłej kobiety wynosi około 10 kg, natomiast u dorosłego mężczyzny – 12 kg. Szkielet człowieka podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich to szkielet osiowy, składający się z czaszki, kręgosłupa, żeber i mostka. Druga część szkieletu to kończyny dolne i górne wraz z ich obręczami.

 

Choroby układu kostnego


Najczęstszą dolegliwością układu kostnego jest ból kręgosłupa, który zazwyczaj związany jest z nadwyrężeniem lub przeciążeniem. Ból kręgosłupa może być też spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, a w niektórych przypadkach także chorobami nowotworowymi. Choroby kręgosłupa mogą też objawiać się bólem w całkiem innych częściach ciała, na przykład bólem nóg lub bólem głowy.

 

Sprawdź także: Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?


Po 40 roku życia rozwija się również choroba Pageta, która, jak twierdzą naukowcy, ma podłoże genetyczne. U pacjentów zmagających się z tym schorzeniem dochodzi do zaburzenia budowy kości, skutkującego zarówno ich nadmiernym pogrubieniem, jak i licznymi ubytkami. Tak zdeformowane kości się są w stanie pełnić swoich funkcji, ponadto obserwuje się nadmierne obciążenie stawów oraz ucisk na okoliczne struktury, takie jak nerwy i naczynia krwionośne. Leczenie choroby Pageta polega na stosowaniu leków porządkujących budowę kości oraz łagodzeniu dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach konieczna jest ingerencja chirurga.

 

Jak zadbać o układ kostny? Profilaktyka układu kostnego


Choroby układu kostnego wynikają najczęściej z niedoborów witaminy D oraz składników mineralnych. Ogromne znaczenie ma także prowadzenie niezdrowego stylu życia, brak aktywności fizycznej oraz utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała podczas codziennych czynności, np. pracy przy komputerze.

 

Czytaj także: Obustronny niedosłuch - dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe?


W przypadku schorzeń kości niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli działania zapobiegawcze. Kości należy wzmacniać odpowiednią dietą oraz suplementami diety, dobrym wyborem będzie preparat Bone Care z witaminą D3 i magnezem. Regularna suplementacja wzmocni kości i zmniejszy ryzyko wystąpienia schorzeń.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!