Układ pokarmowy - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?

Układ pokarmowy - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?
Drukuj Skomentuj

Układ pokarmowy pełni jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Chodzi tu o odżywianie, czyli dostarczanie potrzebnych substancji odżywczych, wchłanianie ich i przetwarzanie, a następnie wydalanie. Co trzeba wiedzieć o układzie pokarmowy i jak o niego dbać? Podpowiadamy.

Układ pokarmowy – z czego się składa?


Układ pokarmowy dzielimy na przewód pokarmowy i trzy rodzaje gruczołów: ślinianki, wątrobę i trzustkę. Przewód pokarmowy zbudowany jest z:

•      jamy ustnej
•     przełyku
•     żołądka
•     jelita cienkiego
•     jelita grubego zakończonego odbytnicą

Jak dbać o układ pokarmowy?


Układ pokarmowy, w szczególności seniorów, wymaga diety zbilansowanej i lekkostrawnej. Jeśli chcemy wspomóc pracę jelit, powinniśmy spożywać produkty z wysoką zawartością błonnika oraz naturalne probiotyki – kiszonki, jogurty, kefiry itd.

 

Sprawdź także: Układ kostny - co trzeba o nim wiedzieć i jak o niego dbać?


Dobrym nawykiem, który z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz organizm, jest wykluczenie z diety produktach wysoce przetworzonych. Co za tym idzie, robiąc zakupy w sklepie, warto uważniej przyglądać się etykietom i składom produktów.


Ważne jest również przyjmowanie posiłków o ustalonych porach oraz jedzenie bez pośpiechu i nerwów.

 

Czytaj także: Magiczne właściwości melisy lekarskiej - jakie ma zastosowanie?


Drobne dolegliwości pokarmowe, na przykład bóle żołądka, można leczyć preparatami ziołowymi czy naturalnymi naparami z ziół.


Łagodne dolegliwości pokarmowe z powodzeniem można leczyć preparatami ziołowymi  w postaci tabletek, kropli lub herbatek. Do wykorzystywanych surowców należą m.in. liść mięty pieprzowej, owoc kopru włoskiego, ziele karczocha zwyczajnego lub korzeń mniszka lekarskiego.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!