Ultradźwięki w fizykoterapii

Ultradźwięki w fizykoterapii
Drukuj Skomentuj

Fizykoterapia to forma rehabilitacji, podczas której oddziałuje się na ciało różnymi bodźcami fizycznymi. Trzeba tu wymienić temperaturę, prąd elektryczny, pole magnetyczne, światło, kąpiele wodne oraz ultradźwięki. Jak te ostatnie mogą wpływać na organizm i w jaki sposób działają?

Co to są ultradźwięki


Najprostsza definicja mówi, że ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, by człowiek mógł je usłyszeć. Wynosi powyżej 16 kHz. Zastosowanie ultradźwięków jest szerokie, gdyż dzięki małej długości fali pozwalają na uzyskanie obrazu niewidocznych dla oka przedmiotów. Dzięki temu możliwe jest chociażby zlokalizowanie przedmiotów zanurzonych w wodzie.

Ultradźwięki w medycynie również znalazły swoje zastosowanie. Za pomocą ultrasonografu można badać narządy wewnętrzne, co umożliwia dokładną  diagnostykę. Ultradźwięki wykazują też właściwości terapeutyczne – mogą kruszyć małe kamienie nerkowe oraz wykorzystywane są podczas operacji zaćmy.

 

Terapia ultradźwiękami


Już wiemy, że leczenie ultradźwiękami jest możliwe, a co najważniejsze, skuteczne. Pozostaje pytanie, jak sprawdzają się ultradźwięki w fizykoterapii oraz na czym polega taka terapia ultradźwiękami?

 

Dowiedz się też czym jest fizjoterapia. Wejdź i zobacz: Co to jest fizjoterapia


Podstawowe zadanie ultradźwięków to wykonywanie mikromasażu ciała, który jest skutkiem wahania ciśnienia podczas przebiegu fali dźwiękowej. Efektem tego jest podwyższenie temperatury i przyspieszenie krążenia. Na taką terapię najbardziej wrażliwa jest tkanka nerwowa, a najmniej tkanka tłuszczowa. Poza tym poprawia się również stan skóry.

Ultradźwięki w rehabilitacji odgrywają dużą rolę. Pomagają uporać się z bólem i działają przeciwzapalnie. Dzięki temu, że wnikają do organizmu i rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają pracę układu krążenia. Ultradźwięki sprawiają, że zmniejsza się napięcie mięśni i poprawia proces utleniania. Wzmagają też przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu substancje czynne leków są łatwiej przyswajane. Poza tym ultradźwięki są konieczne, jeśli chcemy przyspieszyć gojenie wszelkiego rodzaju ran.

Wskazania zastosowania terapii ultradźwiękami:

  • bóle i nerwobóle mięśni,
  • zapalenie stawów kręgosłupa,
  • rwa kulszowa,
  • zwyrodnienie stawu biodrowego i kolanowego,
  • przykurcz mięśni.


Mimo że ultradźwięki w fizykoterapii pomagają, przynosząc ulgę w bólu, jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze można się zdecydować na ten rodzaj terapii. Ultradźwięki nie są wskazane dla kobiet w ciąży, osób cierpiących na chorobę nowotworową, wyniszczenie organizmu i ostre stany zapalne. Leczenie ultradźwiękami nie jest też możliwe jeżeli w okolicy zabiegu zastosowano metalowy implant lub jeśli pacjent jest świeżo po operacji wszczepienia rozrusznika.

Jeżeli zamierzamy poddać się terapii ultradźwiękami trzeba pamiętać, że musi ją przeprowadzać osoba wykwalifikowana. Sam pacjent też powinien poddać się badaniom by mieć pewność, że leczenie ultradźwiękami w żaden sposób mu nie zaszkodzi, a tylko pomoże.

 

Ultradźwięki są zabiegiem proponowanym w wielu sanatoriach. Zobacz ofertę ośrodków w najpopulraniejszych uzdrowiskach:

- Sanatoria w Ciechocinku

- Sanatoria w Nałęczowie

- Sanatoria w Świeradowie-Zdroju

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Słowa kluczowe