Uniwersytety Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku
Drukuj Skomentuj

Starzenie społeczeństwa staje się faktem - maleje przyrost naturalny i przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym. Jednak wiele badań wskazuje, że starość nie oznacza tylko wieku biologicznego, ale również zmiany zachodzące w naszej psychice. Dlatego tak ważne jest by stale aktualizować wiedzę oraz uczestniczyć w procesach zachodzących w świecie. By jak najbardziej zaktywizować seniorów, należy zachęcać ich do udziału w Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, co sprawia, że starsze osoby często czują się zagubione i bezradne. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest instytucją, która ma na celu aktywizowanie seniora oraz zapewnianie mu stałego dostępu do wiedzy, dzięki czemu będzie zorientowany w otaczającej nas rzeczywistości.

 

Zobacz co jeszcze możesz zrobić, by zachować sprawność umysłu. Przeczytaj: Jak ćwiczyć umysł?

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we francuskiej Tuluzie w 1973 roku. Od tego czasu wiele krajów, w tym Polska, utworzyły przy swoich centrach uniwersyteckich studia trzeciego wieku. Od lat 70. powstało w naszym kraju blisko 110 placówek, do których uczęszcza 25 tysięcy aktywnych seniorów. Dzięki nim starsze osoby mogą nawiązywać nowe znajomości oraz przebywać w kręgu ludzi podzielających ich poglądy i zainteresowania. Oprócz tego celem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest angażowanie słuchaczy w różnorodne akcje pomagające lokalnej społeczności oraz upowszechnianie inicjatyw edukacyjnych. Aktywni seniorzy poszerzają swoją wiedzę a także rozwijają zainteresowania. Dzięki studiom seniorzy łatwiej odnajdują się w instytucjach publicznych i zachowują samodzielność.

Uniwersytety Trzeciego Wieku działają nie tylko przy ośrodkach akademickich. Mogą być powoływane też stowarzyszenia, które prowadzą działalność naukową. Studia trzeciego wieku oferowane są również przez domy opieki i dziennego pobytu oraz placówki kulturalne, takie jak biblioteki czy domy kultury. Jedno jest pewne - każdy aktywny senior powinien korzystać z podobnych zajęć!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe