UOKiK ma nowy sposób na oszustów, którzy naciągają seniorów

UOKiK ma nowy sposób na oszustów, którzy naciągają seniorów
Drukuj Skomentuj

Darmowe pokazy, przy okazji których można dostać prezent? Cudowne kołdry, nieprzypalające się garnki i inne cudowne przedmioty? Brzmi znajomo? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował regulacje, które ochronią emerytów przed podstępnymi handlarzami. Jak wynika z danych, ofiarą tych nieuczciwych sprzedawców padł co drugi senior.

Nieuczciwe pokazy handlowe

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów za pośrednictwem pokazów handlowych to praktyka, którą od lat posługują się oszuści. Jak wynika z danych Big InfoMonitora, aż 91 proc. emerytów otrzymało przynajmniej raz w swym życiu zaproszenie na pokaz drogich towarów. Zazwyczaj można kupić tam garnki, kołdry, noże i inne „wspaniałe przedmioty.

Aktualnie w modzie są abonamenty na opiekę zdrowotną. Potencjalni klienci zazwyczaj wabieni są perspektywą przeprowadzenia bezpłatnego badania stanu zdrowia. Niemal połowa emerytów zdecydowała się pójść na takie spotkanie (48 proc.). Z tego grona aż 51 proc. dokonało zakupu. Później, aż 45 proc. z nich żałowało swojej decyzji – podaje Onet.

Czytaj również: Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem

„Nie byłam świadoma, że coś kupuję, dopiero informacja z banku uzmysłowiła mi, że dokonałam zakupu. Podczas prezentacji podpisałam jakąś kartkę. Pani prowadząca mówiła, że musi mieć jakąś podkładkę” - opowiada jedna z osób oszukanych podczas pokazu handlowego w rozmowie z "Wyborczą".

„Od lat walczymy z przedsiębiorcami stosującymi nieuczciwe praktyki rynkowe. Regularnie ostrzegamy również konsumentów przed pułapkami czyhającymi na pokazach i edukujemy ich na temat przysługujących im praw. Widzimy jednak, że potrzeba także zmian prawnych, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieprawidłowości i ochronią konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami” - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cytowany przez Onet.

Sprawdź: Profilaktyka 40 plus - jakie badania obejmuje i kto może z niej skorzystać?

 


UOKiK walczy z nieuczciwymi handlarzami naciągającymi seniorów


W trosce o seniorów UOKiK przygotował nowe regulacje, które utrudnią nieuczciwą działalność handlową wobec emerytów oraz osób starszych. Zmiany te obowiązywać będą:
•    Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek
•    Zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy
•    Prawo do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem lub na odległość.
•    Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy
Aby nowe regulacje weszły w życie, musi je przyjąć parlament.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!