Upadki u seniorów - przyczyny, następstwa, profilaktyka

Upadki u seniorów - przyczyny, następstwa, profilaktyka
Drukuj Skomentuj

Osoby w podeszłym wieku bardzo często tracą równowagę, czego skutkiem są upadki. Z pozoru wyglądające na niewinne, mogą skutkować bardzo poważnymi następstwami dla starzejącego się organizmu, doprowadzając do uszkodzeń kości, powikłań zdrowotnych, jak i strachu przed samodzielnym poruszaniem się. 

Dlaczego seniorzy często upadają?

 

Upadki wśród osób w podeszłym wieku zdarzają się bardzo często, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich przyczyny. Za najczęstsze powody upadków u seniorów upatruje się: 

 

    problemy związane ze wzrokiem,

    zaburzenia krążenia,

    zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchowej,

    dysfunkcje narządów ruchu, m.in. słabnące mięśnie,

    choroby wieku starczego (choroba Parkinsona, stan poudarowy, osteoporoza, depresja, zmiany zwyrodnieniowe),

    opóźniony czas reakcji,

    wpływ stosowania leków.

 

W grupie osób powyżej 65. roku życia, które mieszkają samotnie, upadek zdarza się raz w roku. Najczęściej jednak upadają osoby powyżej 70. roku życia, które w wyniku takiego zdarzenia tracą często możliwość samodzielnego poruszania się.

 

Skutki upadków

 

Niestety, wyglądające z pozoru niewinnie upadki u osób starszych powodują zazwyczaj bardzo poważne powikłania, które wymagają leczenia u ortopedów czy rehabilitantów. Seniorzy mają osłabiony układ kostny, który jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia niż u osób młodszych, a dodatkowo jego zdolność do obudowy jest znacznie niższa.

 

W przypadku bólu po przebytym upadku warto stosować preparaty zawierające substancję czynną o nazwie diklofenak, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Takie środki występują m.in. w postaci aerozolu stosowanego na skórę. Pomagają uśmierzyć ostry ból oraz obrzęk małych i średnich stawów, jak również otaczających tkanek. Wspomniane preparaty można z łatwością znaleźć w aptece, a ich cena jest odpowiednia na kieszeń seniora.

 

Połowa upadków u seniorów wymaga hospitalizacji. Unieruchomienie wynikające z rekonwalescencji doprowadza u starszych osób do kolejnych przypadłości, jak: odleżyny, przykurcze, zakrzepy żylne czy infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo częstym następstwem upadków jest tzw. zespół poupadkowy, który charakteryzuje się lękiem przed kolejnym upadkiem, a co za tym idzie – doprowadza do unikania aktywności oraz kontaktów społecznych. 

 

Upadek u starszej osoby oznacza nie tylko ryzyko złamania kończyny, lecz realne ryzyko przedwczesnej śmierci, dlatego kluczowa jest szybka reakcja i pomoc. 

 

Profilaktyka to podstawa! 

 

Największa ilość upadków seniorów zdarza się w domu, dlatego należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa otaczającego ich środowiska. Ważne, aby mieszkanie lub dom były dostosowane do funkcjonowania osoby starszej. Profilaktyka powinna również obejmować dbałość o ogólną sprawność fizyczną, która pozwoli zachować sprawność ciała i umysłu. Dla osób, które czują się niepewnie w samodzielnym poruszaniu się, sprawdzą się również doskonale specjalistyczne laski lub balkoniki. Ważna jest również troska o układ odpornościowy i kostny, o które należy zadbać, stosując dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy.

 

Starzejące się społeczeństwo oznacza m.in. zwiększoną liczbę upadków, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami i urazami. W takich sytuacjach przydatne są specjalne preparaty uśmierzające ból. Natomiast wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej profilaktyki może z powodzeniem zmniejszyć liczbę nieprzyjemnych upadków.

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!