Usługi dla seniorów w czasie pandemii

Usługi dla seniorów w czasie pandemii
Drukuj Skomentuj

Miasto Lublin oferuje różne formy pomocy dla mieszkańców, którzy z uwagi na wiek, występujące schorzenia czy niepełnosprawności, powinni zostać w domu.

Seniorzy potrzebują pomocy!

 

– Olbrzymim utrudnieniem, a jednocześnie niezbędną koniecznością w przypadku Seniorów stała się izolacja i ograniczanie kontaktów zewnętrznych. W tej rzeczywistości również pomagający musieli zmienić podejście z aktywizującego na maksymalnie ograniczające aktywność najstarszych mieszkańców. W tym celu wyszliśmy z ofertą usług dostosowaną do sytuacji epidemicznej, a obejmującą wsparcie w codziennych czynnościach takich jak dostarczenie niezbędnych zakupów, czy dowóz posiłków. Nie zapomnieliśmy także o niezmiernie istotnej pomocy psychologicznej. Poczucie odosobnienia jest częstą przyczyną depresji wśród osób w wieku senioralnym, dlatego w takich przypadkach wsparcie specjalistów jest nieocenione – mówi Monika Lipińska Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Sprawdź również: Bezpieczni w domu - usługi opiekuńcze dla seniorów

 


SOS dla seniora

 

Cały czas realizowany jest Program SOS dla Seniora, czyli projekt zapewniający osobom starszym poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, dzięki usługom teleopieki i tzw. opaskom życia. Pracownicy Centrum Teleopieki, które moderuje program, odbierają alarmy z opaski, nawiązują i utrzymują kontakt z uczestnikiem po odebraniu alarmu do momentu przybycia pomocy.


Osoby oczekujące pomocy m.in. w postaci realizacji niezbędnych zakupów mogą zgłaszać potrzebę pomocy na miejski telefon dyżurny - 882 431 094  oraz ogólnopolską infolinię Korpusu Wsparcia Seniorów tel. 22 505 11 11.


Seniorzy wymagający wsparcia psychologicznego mogą kontaktować się z specjalistami pod następującymi numerami telefonów:

  • 733 588 900 – całodobowy dyżur psychologiczny (Telefon Zaufania),
  • 733 588 600 – dyżur psychologiczny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 19.00
  • 81 46 66 999 – usługa Tele 60+ dedykowana wyłącznie Seniorom, dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 – 20.00.
Miasto powołało koordynatora ds. wsparcia i pomocy dla osób starszych, którego zadaniem jest stały kontakt ze środowiskiem lubelskich seniorów, reagowanie na ich najistotniejsze potrzeby i koordynacja działań w zakresie organizowania adekwatnej pomocy. Funkcję tą pełni Sławomir Skowronek, Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UML. Kontakt z nim jest możliwy pod nr tel. 661 555 104, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 16.00.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!