Uważaj, urzędnicy pukają do domów. Sprawdzają te 2 rzeczy

Uważaj, urzędnicy pukają do domów. Sprawdzają te 2 rzeczy
Drukuj Skomentuj

Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęły się kontrole urzędników. Mogą zapukać również do twojego domu. Jakie kontrole przeprowadzają? Sprawdźmy, w jakiej kwestii mieć się na baczności.

Gminy rozpoczęły masowe kontrole. Mogą zapukać do twoich drzwi


Jak podaje „Fakt”, gminy wystartowały z kontrolami na masową skalę. Ich zadaniem jest skontrolowanie przydomowych szamb oraz oczyszczalni ścieków. Warto wiedzieć, że kontrole te są dość dokładne. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie mogą narzucić gminom kary za nieprawidłowe raporty, jednak właściciele domów również mają się czego obawiać.

 

Sprawdź także: Kiedy senior nie powinien jeździć samochodem? W 2024 zmiany

 

Kontrole szamb 2024 – co trzeba wiedzieć?


Urzędnicy będą kontrolować szczelność instalacji sanitarnych i proces usuwania nieczystości. Jeśli jako właściciele nie dopilnowaliśmy właściwego korzystania z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków, czeka nas kara.


Urzędnicy sprawdzą stan techniczny instalacji i zbiorników oraz częstotliwość ich opróżniania, w tym również osadników z oczyszczalni ścieków. Urzędnicy będą także mogli sprawdzić umowy właścicieli domów z firmami zajmującymi się wywozem nieczystości oraz skontrolować paragony i faktury mające być dowodem na korzystanie z tych usług.

 

Kontrole szamb 2024 – ile wynosi kara?


W przypadku nieprawidłowości, na właścicieli szamb czeka kara. Za problem techniczne możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł. Jeśli nie będziemy mieć dokumentów, zostanie to uznane za nielegalny wywóz nieczystości. W takiej sytuacji sprawa może skończyć się w sądzie, a my możemy zostać ukarani karą w wysokości 5 tys. złotych. Warto pamiętać, że grozi nam również mandat za niewpuszczenie urzędnika na teren posesji i utrudnianie mu przeprowadzenia kontroli.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!