Vademecum przyszłych mieszkańców

Vademecum przyszłych mieszkańców
Drukuj Skomentuj

Opieka nad seniorem bądź osobą z niepełnosprawnością staje się sporym wyzwaniem, dlatego coraz częściej rodziny chcą skorzystać z pomocy instytucji. Co powinni wiedzieć przyszli mieszkańcy domu i ich bliscy?

Zdarza się, że rodziny długo nie dopuszczają do świadomości faktu, że będą musiały skorzystać z instytucjonalnej pomocy, by zorganizować opiekę dla osoby bliskiej, przez co zaczynają szukać DPS-u dopiero wtedy, gdy są w trudnym położeniu i nie widzą innych możliwości. W takich sytuacjach często jest już za mało czasu, aby wybrać dobry dom, a całego procesu nie ułatwiają też towarzyszące mu emocje. 

 

Często najważniejszą sprawą są możliwości sfinansowania pobytu. Obok domów pomocy społecznej w naszym kraju funkcjonują również podmioty gospodarcze świadczące opiekę całodobową. Pobyt w tego rodzaju placówce jest całkowicie komercyjny i musi być opłacony prywatnie. Jeżeli dochody rodziny i bliskich są niewystarczające, konieczne jest zamieszkanie w domu pomocy społecznej działającym na zlecenie JST, ponieważ wiąże się to z możliwością otrzymania dofinansowania z ośrodka pomocy społecznej.

 

W wyborze DPS-u często decydujące okazuje się jego położenie – liczy się to, aby nowy dom był stosunkowo blisko dotychczasowego miejsca zamieszkania. Takie rozwiązanie zapobiega przynajmniej częściowemu ,,wykorzenieniu” seniorów lub osób z niepełnosprawnościami z ich niedawnego środowiska. 

 

Dla wielu osób najważniejsza będzie możliwość udziału w spotkaniu w placówce (z dyrektorem, z pracownikami), co niejednokrotnie dla przyszłego mieszkańca i jego rodziny będzie wyznacznikiem, czy dany dom jest godny uwagi. Nie da się zaprzeczyć, że potencjalny pokój mieszkańca to najlepsze źródło informacji co do rzeczywistego standardu domu. Pokój, do którego nie można zabrać kilku pamiątek, fotela, zegara itp., nigdy nie stanie się namiastką prawdziwego domu. Nie powinno się godzić na umieszczenie osoby bliskiej w ciasnym pokoju lub takim, który znajduje się daleko od łazienki i toalety.

 

Czytaj więcej: Jakub Cylc, Vademecum przyszłych mieszkańców. „Dom Pomocy Społecznej. Magazyn Dyrektora” 2020, Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, nr 2.

 

Źródło: materiały prasowe.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!