W kwietniu tracą ważność. Można stracić ulgi i wsparcie
Aż 400 tysięcy Polaków może stracić dostęp do różnego rodzaju świadczeń, ulg i przywilejów. Wszystko za sprawą dokumentów, które straciły ważność 31 marca. Czy da się temu zapobiec? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Te dokumenty tracą ważność – co robić, by niczego nie stracić?
Od 1 kwietnia tracą ważność przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności oraz kart parkingowych. Obowiązywały one w okresie pandemii COVID-19, a przedłużono je, początkowo, do 30 września 2024 r., a następnie do 31 marca 2025 roku. Ci, którzy nie złożyli wniosku o nowe dokumenty, tracą ulgi i wsparcie, a dokładniej:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- dodatkowy urlop wypoczynkowy,
- ulgi podatkowe,
- zniżki na przejazdy komunikacją publiczną,
- dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych oraz sprzętu ortopedycznego.
- brak możliwości korzystania z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami w przypadku nieważnej karty parkingowej.
Aby nie stracić świadczeń należy jak najszybciej złożyć wniosek o nowe orzeczenie w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz dołączyć:
- dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia,
- inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności – np. opinia psychologiczno-pedagogiczna.
Kto może się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności?
Jak podaje serwis gov.pl, o orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się osoby, które:
- mają więcej niż 16 lat,
- mają naruszoną sprawność organizmu, w wyniku jednej z chorób, których listę można znaleźć na gov.pl,
- w wyniku swoich ograniczeń są niezdolne do pracy zarobkowej albo potrzebują przystosowania stanowiska pracy, wymagają opieki lub pomocy od innych, mają problemy z codziennymi czynnościami i potrzebują urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu – jak proteza, implant ślimakowy, czy osobista pompa insulinowa.