W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem

W obliczu wyzwania - medyczna i niemedyczna opieka nad seniorem
Drukuj Skomentuj

Wraz z wiekiem, osoby starsze mają coraz większe poczucie własnych słabości i ograniczeń, a dodatkowo pojawia się u nich lęk i poczucie zagrożenia. Dlatego, bardzo istotną rolę odgrywa dostrzeganie i pomoc w realizacji często pomijanych potrzeb emocjonalnych. Czego potrzeba seniorom? Co wchodzi w skład opieki medycznej i niemedycznej? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.

Aby żyć w zgodzie ze sobą, a także w harmonii z otoczeniem, każdy z nas powinien dążyć do zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności, miłości, szacunku oraz samorealizacji. Nie trzeba zastanawiać się nad odrębną klasyfikacją potrzeb dla seniorów, gdyż są one bardzo podobne. Często bywa tak, że osoby starsze wstydzą się mówić o niektórych z nich.

 

Obłożnie chora osoba w domu to duże zmiany dla wszystkich domowników. Sprawdź, na czym polega

 

1. Postaw na indywidualne podejście

 

Z biegiem lat seniorzy stają się coraz mniej wydolni, częściej ulegają urazom i zapadają na wiele chorób. W wyniku starzenia się, w ich organizmie dochodzi do licznych zmian, które mogą rzutować na ich późniejsze zachowanie. Każdy senior jest w innej kondycji fizycznej i psychicznej, dlatego powinniśmy unikać uogólniania i traktowania wszystkich w ten sam sposób.

 

Są tacy, którzy uwielbiają aktywności na świeżym powietrzu oraz tacy, którzy wolą spędzić czas przez telewizorem, popijając gorącą herbatę. Gdy nadejdzie moment, w którym będziemy musieli rozważyć kwestię zapewnienia najlepszej opieki rodzicom lub innej osobie starszej, weźmy pod uwagę wszystkie okoliczności i upodobania. Nie generalizujmy, lecz postawmy na indywidualne podejście.

 

2. Podejmij odpowiednią formę opieki

 

Dużym problemem w opiece nad osobami w wieku zaawansowanym jest brak skoordynowanej opieki medycznej. Wynika to z faktu, że seniorzy zwykle leczą się w kilku poradniach spacjalistycznych, przyjmując wiele leków przepisywanych niezależnie przez każdego lekarza. Ich działanie może się dublować, bądź wzajemnie wykluczać. Można zatem stwierdzić, że w opiece nad osobami starszymi brakuje edukacji zdrowotnej, profilaktyki oraz akcentowania roli aktywności fizycznej i rehabilitacji. 

 

Twoi bliscy wymagają opieki hospicyjnej? Przejrzyj artykuł pt.

 

W zakresie opieki medycznej nie ma zbyt dużego pola manewru. Każdy senior potrzebuje specjalistycznego leczenia, a najważniejsze staje się wtedy stosowanie do zaleceń lekarza. W przypadku opieki pozamedycznej, sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Tutaj więcej elementów możemy dopasować do osobistych upodobań osoby starszej, w związku z czym takie kwestie jak posiłki, sprzątanie, czy spędzanie wolnego czasu wymagają szczegółowych ustaleń z naszym podopiecznym.


3. Bądź wyrozumiały

 

Zarówno w opiece medycznej, jak i niemedycznej wszystko można dostosować do potrzeb osób w zaawansowanym wieku. Układając plan dnia codziennego, nie powinniśmy jednak w żaden sposób narzucać seniorom innych przyzwyczajeń, niż te, które wyrobili sobie w okresie swojego życia. Chcemy ustalić godzinę rehabilitacji, czy posiłków? Wszystko to wymaga konsensusu. Jeśli bliska nam osoba wymaga domowej opieki medycznej - zajmijmy się znalezieniem kontaktowej i elastycznej pielęgniarki, która znajdzie sposób na stworzenie odpowiedniego porozumienia ze swoim pacjentem.

 

Jeśli mamy pod opieką kogoś, kto potrzebuje codzienej opieki medycznej w zakresie rehabilitacji - zadbajmy o wygodny dojazd do placówki, czyste ubrania oraz odpowiedni posiłek przed wyjściem z domu. Osoba starsza może nie radzić sobie z załatwianiem codziennych spraw, a czasami zdaży jej się zapomnieć poinformować swojego opiekuna o swoich potrzebach. Co prawda zapewnienie seniorom częściowej opieki medycznej stanowi dla nas dodatkowy obowiązek, ale jeśli zadbamy o ich komfort, a także przyjazne warunki - osoby te znacznie szybciej powrócą do formy.


4. Szanuj prywatność!

 

Nie każdy senior mieszka razem ze swoją rodziną. Kiedy dochodzi jednak do przeprowadzki do domu spokojnej starości, zmianie ulega dosłownie wszystko. Zupełną nowością jest nie tylko otoczenie, ale także ludzie, którzy nagle wkraczają do życia osoby starszej. Jeżeli już zdecydujemy się na pobyt w domu opieki, wybierzmy taki, w którym panuje ciepła i rodzinna atmosfera, a przebywający w nim podopieczni czują się bezpiecznie. W ten sposób nie tylko zadbamy o komfort psychiczny pacjenta, ale sprawimy też, że konieczność częstej opieki medycznej stanie się dla niego mniej uciążliwa.

 

Chcesz monitorować stan zdrowia seniora? Pomocny może okazać się artykuł:

 

5. Pielęgnuj relacje z seniorem

 

Kiedy senior wymagający opieki medycznej przebywa w domu razem z rodziną - zachowanie ciepłej więzi emocjonalnej nie będzie problemem. W przypadku całodobowej opieki medycznej w placówce, wzajemne kontakty mogą niestety ulec osłabieniu. Nie wszyscy mają czas na codzienne odwiedzanie starszych rodziców, czy dziadków. Zamiast członków rodziny, czas podopiecznych mieszkających w domach opieki wypełniają inni - nowi ludzie. Na tym etapie zaczynają tworzyć się różne mechanizmy. Albo powstaną przyjaźnie albo mieszkańcy placówek w ogóle nie przypadną sobie do gustu. Dlatego, niezwykle ważne jest stworzenie seniorom takich warunków, które pomogą im w nawiązaniu i podtrzymaniu relacji z otoczeniem.

 

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że przy odrobinie dobrej woli i podjęciu odpowiednich kroków, możliwe jest stworzenie osobom starszym idealnych warunków, w których poczują się one spokojne i bezpieczne. Całościowe spojrzenie na człowieka, prawidłowo dobrane i regularnie przyjmowane leki, właściwa dieta, picie dużej ilości płynów, stała aktywność fizyczna, a także kontakty towarzyskie z pewnością przyniosą trwałe rezultaty w zachowaniu i samopoczuciu naszych seniorów.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe