Warzywniak na balkonie - co posadzić?

Warzywniak na balkonie - co posadzić?
Drukuj Skomentuj

Każdy z nas lubi mieć świeże warzywa na wyciągnięcie ręki. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz własnego ogródka działkowego – nic straconego! Wiele roślin można sadzić w doniczkach, a plony będą cię cieszyć cię przez całe lato.


Warzywniak na balkonie – co posadzić?


W balkonowych skrzynkach można uprawiać m.in.:

 

  • Rzodkiewkę
  • Ogórki
  • Paprykę
  • Pomidory koktajlowe
  • Sałatę
  • Cebulę i szczypior
  • Kiełki


W sklepach bardzo często znaleźć można specjalne doniczkowe odmiany dobrze znanych nam roślin. Wówczas nie musimy obawiać się, że nie wyrosną takie, o jakich marzymy. Można jednak spróbować wyhodować je z pestek lub nasion.

 

Sprawdź także: Domowy sad. Najlepsze drzewka owocowe w doniczkach

 

W czym sadzić warzywa na balkonie?


W zależności od rozmiaru rośliny, którą mamy zamiar posadzić, wybieramy odpowiedni pojemnik. Rośliny można posadzić w skrzynkach plastikowych lub drewnianych, ale też doniczkach i pojemnikach. Pojemniki powinny być dość głębokie, a po wsypaniu do nich ziemi, odpowiednio ciężkie, by nie strącił ich wiatr.

 

Czytaj również: Na co zwrócić uwagę, wybierając „drugi dom” dla seniora?

 

Jak dbać o rośliny na balkonie?


Warto zadbać o to, by posadzone rośliny były skryte przed wiatrem, ale mogły korzystać z promieni słonecznych.  Sadząc warzywa na balkonie, należy wybrać ziemię odpowiednią dla warzyw. Ważne jest ich częste podlewanie – nawet codziennie – ponieważ narażone na zbyt duże słońce, mogą szybko wysychać. Warto również regularnie nawozić rośliny. Dla mniej zaawansowanych, idealnym nawozem będzie biohumus, którego nie da się przedawkować, więc rośliny będą bezpieczne.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!