Wdowia emerytura 2022 - komu przysługuje świadczenie?

Wdowia emerytura 2022 - komu przysługuje świadczenie?
Drukuj Skomentuj

Wdowia emerytura 2022. To świadczenie, którym z roku na rok interesuje się coraz więcej seniorów. Na czym polega i komu przysługują pieniądze? Ile wynosi kwota świadczenia? Odpowiadamy.

Wdowia emerytura 2022 – ile wynosi kwota świadczenia?


Okazuje się, że wysokość wdowiej emerytury nie jest dla wszystkich taka sama. Wysokość tego świadczenia uzależniona jest od liczby osób, które chcą skorzystać z danego świadczenia. Przysługuje ona bowiem nie tylko małżonkowi, ale też dziecku zmarłego do 16. roku życia lub do 25. roku jeśli do tej pory się uczy, wnukom, a nawet rodzeństwu. W przypadku gdy świadczenie pobiera:

 

  • jedna osoba - wynosi ono 85 proc. świadczenia,
  • dwie osoby - wynosi ono 90 proc. świadczenia,
  • trzy osoby lub więcej - wynosi ono 95 proc. świadczenia.

 

 

Lewica a wdowia emerytura


Lewica proponuje, by emeryt po śmierci małżonka nie musiał decydować, którą emeryturę chcę pobierać – swoją czy małżonka – ale mógł pobierać dwa świadczenia. Z pewnością ułatwiłoby to codzienne funkcjonowanie wielu seniorom, którzy otrzymują minimalne emerytury.  Gdyby pomysł ten wszedł w życie, wdowa lub wdowiec mogliby pobierać świadczenie powiększone o 25 proc. emerytury zmarłego lub otrzymać całe świadczenie małżonka powiększone o 25 proc. swojej emerytury.

 

Sprawdź również: Podwyższenie wieku emerytalnego 2022. Efektywny wiek emerytalny pójdzie w górę?


Ustawa została złożona przed kilkoma miesiącami, ale wciąż nie doczekała się pierwszego czytania. Lewica chce obejść czytanie, planując złożyć w tej sprawie projekt obywatelski.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!