We wrześniu pełna lista darmowych leków

We wrześniu pełna lista darmowych leków
Drukuj Skomentuj

Do 1 września Ministerstwo Zdrowia ma czas, by opublikować wykaz bezpłatnych leków dla seniorów. Wstępna lista już powstała i obejmuje ponad tysiąc preparatów i substancji czynnych.

Projekt wykazu bezpłatnych leków dla osób starszych został ogłoszony 1 sierpnia 2016 roku. Ze znajdujących się na liście medykamentów, bez żadnych dodatkowych opłat, będą mogli korzystać seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia. Jak czytamy na stronie internetowej ministerstwa, projekt wykazu obejmuje leki obecnie wydawane za odpłatnością ryczałtową, wynoszącą 30% lub 50%. Urząd podaje też, jak dużych oszczędności dla się spodziewa – w kieszeniach pacjentów ma pozostać ponad 310 milionów złotych!

Wydatki na leki można odpisać od podatku! Dowiedz się więcej, zobacz: Wydatki na leki dla osoby niepełnosprawnej można odliczyć od podatku!

Aby seniorzy po 75. roku życia mogli otrzymać bezpłatny lek, muszą zgłosić się do apteki z receptą wystawioną przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki medycznej. Receptę mogą również wydać lekarze, którzy nie praktykują, ale nadal posiadają prawo wykonywania zawodu – o ile wystawią ją dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Darmowe leki dla seniorów będą pomocne w leczeniu chorób, które są typowe dla wieku podeszłego. Ministerstwo wymienia tu między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, niewydolność serca, chorobę zakrzepowo-zatorową, cukrzycę, astmę oraz otępienie, w tym także chorobę Parkinsona. Lista bezpłatnych leków została opublikowana na oficjalnej stronie ministerstwa finansów (mz.gov.pl).

Przedstawiony na początku miesiąca wykaz nie jest ostateczny. Na opublikowanie pełnej listy bezpłatnych leków resort ma czas do 1 września. Oprócz tego, po dwóch miesiącach minister zdrowia będzie mógł wprowadzić korekty, na przykład poprzez dodanie do niej kolejnych leków.

Źródło: mz.gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe