Wielkanoc 2022 - symbole Wielkanocy
Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. To niezwykle ważne dla chrześcijan święto. Jakie są symbole Wielkanocy? Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Podpowiadamy.
Wielkanocne jaja i pisanki
Jaja symbolizują nowe życie. Z perspektywy chrześcijańskiej pisanki symbolizują też wyjście Jezusa z grobu zmartwychwstanie. Właśnie dlatego w Wielkanoc nie tylko jemy, ale i malujemy jajka. Według niektórych źródeł robienie pisanek na Wielkanoc to tradycja, która ma swoje źródło jeszcze w XIII wieku.
Wielkanocny baranek
Wielkanocny baranek jest symbolem Jezusa. Jest pamiątką wyjścia Narodu Wybranego z Egiptu. Przed tym wydarzeniem każda rodzina miała zabić baranka, a jego krwią oznaczyć próg domu, w noc poprzedzającą wyjście z kraju prześladowców.
Sprawdź również: Wyjazd do sanatorium - zmiany od końca marca
Baranki są bardzo często wkładane do święconek, a następnie goszczą na stole podczas wielkanocnego śniadania.
Świece i ogień
Ogień jest symbolem Jezusa jako światłości. Taka symbolika ma swoje źródło w IV wieku. Świeca zapalana jest podczas nabożeństwa Wigilii Paschalnej.
Zając
Zając jest symbolem Wielkanocy, ale świeckim. Zgodnie tradycją chodzi z koszyczkiem wielkanocnym i rozdaje dzieciom drobne upominki w pierwszy dzień Świąt. W niektórych domach przed Wielką Niedzielą wystawia się wielkanocny koszyczek, by po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ich ukrytych w tzw. gniazdkach.
Dzwony wielkanocne
Dzwony to również symbol świąt wielkanocnych. Nie słychać ich od wieczora w Wielki Czwartek do Wielkiego Piątku na pamiątkę śmierci Jezusa jest na krzyżu. Dzwony wielkanocne słychać ponownie podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, by uczcić zmartwychwstanie Chrystusa.
Sprawdź także: Wyjazd seniora do sanatorium - rewolucyjne zmiany
Święconka
Święconka przygotowywana jest w Wielką Sobotę w każdym polskim domu, a następnie zanoszona do kościoła, by ksiądz mógł ją poświęcić. Co powinno się w niej znaleźć?
- Chleb
- Sól
- Jajko
- Baranek
- Wędlina
- Chrzan
- Pisanki
- Ocet
- Masło