Witamina D i jej zdrowotne właściwości

Witamina D i jej zdrowotne właściwości
Drukuj Skomentuj

Witamina D ma cenne właściwości, które pomagają utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji a także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania niektórych nowotworów. Co więcej, jest niezbędna aby mieć zdrowe i mocne kości oraz zęby.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że witamina D zmniejsza ryzyko chorób serca oraz udaru mózgu. W eksploracji wzięło udział ponad 27 tysięcy osób w wieku 50 lat i więcej, które nie miały wcześniej problemów z układem krążenia. Następnie uczestników badań podzielono na trzy grupy, w zależności od poziomu witaminy D. Kolejnym etapem doświadczenia było monitorowanie ich zdrowia przez ponad rok, szczególnie dokładnie sprawdzano wszelkie symptomy chorób serca. Okazało się, że uczestnicy z najniższym poziomem witaminy D byli najbardziej narażeni na śmierć w trakcie badania i większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, w porównaniu do osób z prawidłowym poziomem witaminy D.

Zobacz inne sposoby utrzymania zdrowia i sprawności przez długie lata, wejdź: Recepta na młodość

Regulacja ciśnienia krwi, utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy oraz kontrola stanów zapalnych to bardzo ważne czynniki, gdy mówimy o ochronie zdrowia serca. Efekty przeprowadzonego badania były wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy ustalono związek pomiędzy niedoborem witaminy D a wszelkimi chorobami układu krążenia. Zwrócenie na to szczególnej uwagi podczas odżywiania może nawet zapobiec większości tego typu chorób.

Niedoborom witaminy D można bardzo łatwo przeciwdziałać, więc warto zastanowić się już dziś nad jej poziomem w naszym organizmie. Najlepszym źródłem witaminy D jest oczywiście słońce. Nawet 10-minutowa ekspozycja na promienie słoneczne każdego dnia w sezonie od maja do września będzie bardzo skuteczna. Tego typu działanie powinno odbywać się bez ochrony przeciwsłonecznej, jednak należy uważać aby nie przesadzić w opalaniem.

Jeśli szukasz ciepłego miejsca do wypoczynku, proponujemy słoneczną Hiszpanię! Wejdź i zobacz: Hiszpania dla seniorów

Oprócz promieni słonecznych wiele produktów spożywczych zawiera w sobie cenną witaminę D. Dlatego też aby dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy do naszego organizmu warto jeść odpowiednie produkty. Dieta po pięćdziesiątce powinna uwzględniać  tłuste ryby, olej z wątroby dorsza a także jaja, mięsa czy margarynę. Aby dodatkowo wspomóc kurację witaminową można sięgnąć również po sprawdzone suplementy diety.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe