Wniosek o emeryturę lub jej przeliczenie - jak to zrobić w trakcie epidemii?

Wniosek o emeryturę lub jej przeliczenie - jak to zrobić w trakcie epidemii?
Drukuj Skomentuj

Planujesz przejście na emeryturę, ale epidemia koronawirusa pokrzyżowała ci plany? Nie wiesz, jak załatwić tę sprawę, gdy większość urzędów nie pracuje? Podpowiadamy, jak to zrobić! 

Czy jest konieczność składania wniosków?

 

W okresie panującej epidemii, osoby, które nie mają możliwości lub po prostu nie chcą składać wniosków o emeryturę, rentę, lub ich przeliczenie, nie muszą tego robić. Jeśli zatem obawiasz się o swoje zdrowie i chcesz uniknąć kontaktu z innymi, możesz zrobić to w późniejszym terminie. 

 

Czy coś mi grozi, jeśli nie złożę wniosku?

 

Jeśli do wniosku zostanie dołączone specjalne oświadczenie, nie stracisz wypłat za wcześniejsze miesiące. Bardzo ważne jest, by w oświadczeniu wpisać datę, od której oczekuje się przyznania prawa do świadczenia. Nie może być ona wcześniejsza niż 1 marca 2020 r. 

Jaki jest ostateczny termin składania wniosków?

Wniosek z oświadczeniem seniorzy muszą złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od upływu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

 

Jak naprawdę to wygląda w praktyce?

 

Jeśli senior złoży wniosek o emeryturę np. w lipcu, ale warunki do emerytury spełnił już w marcu, będzie miał prawo do wypłaty od marca, o ile, do składanego w lipcu wniosku o emeryturę dołączy potrzebne oświadczenie.

 

Czym różni się prawo do emerytury a wypłata emerytury?

 

Można złożyć wniosek o przyznanie emerytury, ale dalej pracować zawodowo. ZUS naliczy emeryturę i wyda decyzję o jej przyznaniu, ale senior nie dostanie wypłaty dopóki nie zostaną rozwiąże umów o pracę. ZUS w zależności od daty zakończenia aktywności zawodowej wypłaci seniorowi wyrównanie.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!