Województwo śląskie promuje akcję „Srebrny listek”

Województwo śląskie promuje akcję „Srebrny listek”
Drukuj Skomentuj

W odpowiedzi na zapotrzebowanie seniorów, województwo śląskie zamierza promować znaczek srebrnego listka, zachęcając tym samym osoby starsze do przyklejania ich na szyby swoich pojazdów. Akcja pt. „Srebrny listek” nawiązuje do znaczków z zielonym listkiem, popularnym pośród młodych osób, informującym, że mamy do czynienia z niedoświadczonym kierowcą.

Akcja „Srebrny listek” skierowana dla osób starszych to inicjatywa związana z realizowanym przez województwo śląskie programem - „Śląskie dla Seniora”.

 

Jak poinformował marszałek Wojciech Saługa - pomysł zrodził się po odbyciu rozmów z osobami starszymi. Okazuje się, że często mamy okazję obserwować seniorów, którzy mają problemy na drodze. Warto więc oznaczyć ich samochody naklejkami, po to, aby inni zastanowili się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym osobom odnaleźć się na drodze. Z roku na rok przybywa nam lat, ale nie oznacza to, że powinniśmy od razu pożegnać się z naszym autem. Dlatego, marszałek Saługa zapewnia, że celem akcji jest przede wszystkim edukowanie i doszkalanie seniorów, gdyż są oni pełnoprawnymi użytkownikami polskich dróg.

 

Znaczki akcji „Srebrny listek” zostaną rozdane w trakcie imprez senioralnych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. St. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreślił, że każde zdrowie i życie uratowane na drodze to cel pracy policji. Każdy z nas będzie kiedyś seniorem, a słabszy wzrok, czy refleks wcale nie muszą wykluczyć nas z czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przeciwnie, takie ograniczenia mogą sprawić, że czas naszej reakcji się wydłuży, dlatego warto cierpliwie zaczekać, by uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia na drodze. 

 

Co na ten temat myślą sami seniorzy? Piotr Lipa, jeden z mieszkańców Goczałkowic-Zdroju, który w wieku 88 lat zdał ponowny egzamin na prawo jazdy poinformował organizatorów kampanii, iż jest to bardzo dobra inicjatywa i że z dumą przyklei w samochodzie srebrny listek.

 

- Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą - przekonywał senior.

 

Pomysłodawcy akcji chcą namówić do współpracy miasta, gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca przeznaczone dla osób poruszających się autami oznaczonymi srebrnym listkiem.


źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe