Wrastające paznokcie - co robić?

Wrastające paznokcie - co robić?
Drukuj Skomentuj

Okres letni to czas, kiedy to królują sandały, japonki i klapki. W związku z tym szczególnie warto zadbać o stopy i paznokcie. Niestety, gdy borykamy się z problemami wzrastających paznokci pojawiają się nie tylko problemy związane z bólem, ale też nieestetyczny wygląd.

Przyczyny wrastających paznokci


Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowego obcinanie paznokci. Możliwe, że robisz to zbyt krótko i głęboko. Kolejną przyczyną jest noszenie butów z wąskimi czubkami. U niektórych problem wrastających paznokci może mieć podłoże genetyczne. Najbardziej narażone są osoby z długimi palcami stóp, zagiętą ku dołowi płytką paznokcia, koślawymi paluchami, rurkowatymi paznokciami. Z problemem mogą borykać się też osoby z płaskostopiem.

 

Objawy


Przede wszystkim będzie towarzyszyć ci ból. Z czasem pojawiać się będzie zaczerwienienie oraz obrzęk. Powiększy się również twoja tkliwość na dotyk.

 

Co robić, gdy wrastają paznokcie?


Przede wszystkim udaj się do specjalisty. Podolog zajmujący się stopami przeprowadzi z tobą wywiad i na podstawie przeprowadzonego badania oraz objawów, szybko postawi diagnozę i  wdroży leczenie.


Podolog może również zaproponować ci metodę chirurgiczną, czyli usunięcie części paznokcia, by rozpocząć jego wzrost w prawidłowym kierunku.


Obecnie stosuje się także metody bezinwazyjne takie jak zakładane na paznokcie klamry z plastiku czy metalu, które mają sprawić, że paznokieć zmieni kierunek i wzrost będzie prawidłowy.


W trakcie wizyty u podologa uzyskasz również konkretne podpowiedzi z jego strony. Opowie ci o prawidłowej pielęgnacji stóp i o tym, co robić, by ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia problemu wrastających paznokci.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!