Wyjazd do sanatorium na NFZ. Ceny wywindowały w górę

Wyjazd do sanatorium na NFZ. Ceny wywindowały w górę
Drukuj Skomentuj

Wyjazd do sanatorium na NFZ przez szalejącą inflację będzie droższy i droższy. Na jakie koszty powinna przygotować się osoba, która chce podreperować swoje zdrowie i spędzić czas w sanatorium? Podpowiadamy.

Wyjazd do sanatorium na NFZ – ceny w górę


Choć korzystanie z podstawowej puli zabiegów  sanatorium jest darmowe, to każdy kuracjusz musi pokryć samodzielnie koszty dojazdu oraz zakwaterowania i wyżywienia. Szalejąca inflacja sprawiła, że wielu seniorów może już nie być na to stać. W tym roku opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie za 21-dniowy turnus wzrosły od 10,50 do 42 zł. To jednak jeszcze nie koniec podwyżek. Nowe wyższe stawki będą obowiązywać od maja 2023 r. i prawdopodobnie zostaną ogłoszone na początku roku. Ich wysokość będzie zależała od poziomu inflacji, czyli wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r., który ogłosi GUS. Eksperci przewidują, że podwyżka może być dwucyfrowa.

 

Sprawdź również: Drożyzna zawitała do DPS-ów. Jak placówki radzą sobie z szalejącą inflacją?

 

Podwyżki za pobyt w sanatorium

 

W I sezonie 2023 roku, zgodnie z prognozą portalu gazetasenior.pl, cena za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym wzrośnie o około 80 złotych. Z kolei w II sezonie wyniesie już 102 złote. Z kolei cena za pokój jednoosobowy w studiu wzrośnie w I sezonie o około 64 złote, a w sezonie II już o 93 złote. Ceny za miejsce w pokoju wieloosobowym mają wzrosnąć w I sezonie o około 30 złotych, a w sezonie drugim o 34 złote.

 

Czytaj także: Nowy dom seniora na Białołęce. Seniorzy ustawiają się w kolejce


Z zestawienia wynika, że za większość miejsc w pokojach będzie trzeba zapłacić średnio 45 złotych więcej.

 

 

Źródło: Gazeta Senior

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!