Wyjazd do sanatorium NFZ 2020: nowe regulacje

Wyjazd do sanatorium  NFZ 2020: nowe regulacje
Drukuj Skomentuj

Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeśli senior do odzyskania sprawności po chorobie wymaga określonych zabiegów wykonywanych w sanatoriach, przysługuje mu możliwość skorzystania z tego rodzaju usług. Wielu pacjentów skarży się jednak na funkcjonowanie systemu. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło więc nowe regulacje, by zmniejszyć liczbę skarg.

 

Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz jechać do sanatorium na NFZ.

Jak zdobyć skierowanie do sanatorium?

 

Starania o wyjazd do sanatorium należy rozpocząć od skompletowania dokumentacji medycznej, czyli  aktualnych wyników badań (w tym badań specjalistycznych) oraz szpitalnych kart informacyjnych. Skierowanie na leczenie sanatoryjne wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który ma umowę z NFZ na świadczenie usług zdrowotych lub pracuje w placówce, która taką umowę podpisała. Lekarz wystawia skierowanie mając na uwadze stan zdrowia pacjenta i jego schorzenia. Następnie jest ono przesyłane przez lekarza lub seniora do oddziału wojewódzkiego NFZ. Według nowych przepisów jego ważność trwa 30 dni. Jeśli skierowanie zostanie uznane za uzasadnione, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do NFZ dostaniemy pismo z decyzją o leczeniu. Po ustaleniu terminu leczenia oddział wojewódzki NFZ doręczy zainteresowanemu potwierdzone skierowanie do 14 dni przed datą wyjazdu,  a w przypadku odmowy - pismo z jej uzasadnieniem.

 

Zobacz również: Najlepsze sanatoria w Polsce

 

Jak długi jest okres oczekiwania na wyjazd?

 

Oczekiwanie na wyjazd do sanatorium może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Na pewne przywieleje mogą liczyć jednak uprawnieni kombatanci, weterani wojenni i zasłużeni honorowi dawcy krwi.

 

Każde skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących. NFZ daje pacjentom możliwość monitorowania jego miejsca w kolejce.

 

Dowiedz się: Gdzie sprawdzić swoją kolejkę do sanatorium?

 

Jak często mogę jeździć do sanatorium na NFZ?

 

W przypadku osób dorosłych wyjazdy do sanatorium nie mogą być częstsze niż raz na 18 miesięcy. Jednak zmiana, która pojawiła się w 2020 roku, uprawnia pacjenta do złożenia wniosku w oddziale wojewódzkim NFZ najwcześniej po upływie roku od zakończenia poprzedniego turnusu. Ma to zapobiec tworzeniu się kolejek.

 

Skierowania bez weryfikacji

 

Wraz z nowymi przepisami został zniesiony obowiązek weryfikacji skierowań po 18 miesiącach od ich wystawienia, co ma służyć skróceniu czasu oczekiwania i zniwelowanie niezadowolenia pacjentów.

 

Co zrobić, gdy nie mogę wyjechać w wyznaczonym terminie?

 

Każda rezygnacja musi być uzasadniona i poparta odpowiednimi dokumentami. W takim przypadku fundusz zweryfikuje naszą prośbę i wyznaczy nowy termin. Prośby o przesunięciu terminu skierowane z błahego powodu, będą potraktowane jako rezygnacja z turnusu.

 

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!