Wyjazd do sanatorium z NFZ lub ZUS - jak załatwić

Wyjazd do sanatorium z NFZ lub ZUS - jak załatwić
Drukuj Skomentuj

Pobyt w sanatorium to świetny sposób na poprawienie stanu zdrowia, ale też spędzenie czasu w atrakcyjny sposób. Do sanatorium można się dostać w ramach skierowania z NFZ lub z ZUS. Leczenie jest częściowo finansowane, trzeba jednak spełnić określone wymogi i dopełnić formalności.  Podpowiadamy, jak załatwić wyjazd sanatorium z NFZ lub ZUS.

Przeczytaj też: Dla kogo leczenie sanatoryjne?

 


Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ

 

Komu przysługuje?

 

  • osobom aktualnie ubezpieczonym zdrowotnie,
  • osobom, których stan zdrowia wymaga leczenia sanatoryjnego (i taka potrzeba jest potwierdzona badaniami).


Pamiętaj, że na pobyt sanatorium w ramach NFZ można jeździć nie częściej niż raz na 1,5 roku.

 

Jak załatwić sanatorium?


1. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, rodzinnego lub specjalisty, który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ. Lekarz wypisze skierowanie na leczenie sanatoryjne na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań.

 

2. Skierowanie musi być przekazane do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz zrobić to samodzielnie lub pocztą, albo też poprosić lekarza wystawiającego skierowanie.

 

3. W kolejnym etapie skierowanie ocenia specjalista leczenia uzdrowiskowego (balneolog). Może on poprosić o dodatkową dokumentację albo skierować Cię na dodatkowe badania. Po wydaniu opinii orzecznika NFZ ma 30 dni na wydanie decyzji, plus dodatkowe 14 w przypadku potrzeby dostarczenia dodatkowych dokumentów.

4. Decyzję potwierdzającą lub odmawiającą leczenia w sanatorium otrzymasz pocztą. Potwierdzenie skierowania przychodzi nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Takie skierowanie ma 18 miesięcy ważności.

 

Ile trwa pobyt w sanatorium i kto za niego płaci?


Pobyt w sanatorium trwa nie mniej niż 21 dni. Odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego i jest częściowo odpłatny.

Pobyt w sanatorium jest bezpłatny dla: dzieci i młodzieży do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku, kiedy się kształcą; dzieci uprawnionych do renty rodzinnej; osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu. Pozostałe osoby muszą dołożyć się do części kosztów.

Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ zapewnia Ci bezpłatną opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów. Ty poniesiesz koszt: wyżywienia, zakwaterowania, dodatkowych zabiegów (poza opłaconymi przez NFZ), podróży do i z sanatorium.

Dopłaty są zależne od sanatorium; najwięcej kosztują w okresie urlopowym, czyli od maja do września.

 

Sprawdź polecane sanatoria:

Nad morzem

Górskie

Nad jeziorem

Nizinne

 

 

Wyjazd do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS

 

Komu przysługuje?

 

  • osobom ubezpieczonym w ZUS (pracującym zawodowo),
  • osobom pobierającym zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy,
  • osobom starającym się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę,
  • osobom, u których lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego stwierdzi taką potrzebę,
  • osobom, którym grozi utrata zdolności do pracy, a rehabilitacja może zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń.

 

Jak załatwić sanatorium?


1. Zgłoś się do lekarza, u którego się leczysz z Wnioskiem o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4 do pobrania ze strony ZUS). Lekarz wypełni wniosek, który złożysz następnie w ZUS. Jeśli jednak lekarz wystawi wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dokument ten zostanie przesłany do ZUS drogą elektroniczną.

2. Złóż wypełniony wniosek w dowolnej placówce ZUS. Przygotuj też od razu dokumentację z leczenia, która będzie potrzebna na badania u lekarza orzecznika.

3. Lekarz orzecznik ZUS wydaje decyzję o potrzebie rehabilitacji lub odmowie skierowania na podstawie: badania lub dokumentacji zgromadzonej w trakcie Twojego leczenia.

4. Czas oczekiwania na rehabilitację w sanatorium trwa ok. 8 tygodni. Termin i miejsce możesz uzgodnić też z Wydziałem Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS.

 

Ile trwa pobyt w sanatorium i kto za niego płaci?


Pobyt w sanatorium trwa ok. 24 dni. W uzasadnionych przypadkach ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ten czas wydłużyć lub skrócić.

Jeśli chodzi o pokrycie kosztów, to ZUS zapewnia opłacenie: leczenia, zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu (najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania i z powrotem).

 

 

Szukasz odpowiedniego sanatorium dla siebie? Sprawdź oferty w naszej wyszukiwarce!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe