Wyjazd do sanatorium z NFZ: nowe zasady

Wyjazd do sanatorium z NFZ: nowe zasady
Drukuj Skomentuj

Planujesz wyjazd do sanatorium? Pamiętaj, że 19 lipca 2019 r. w życie weszły nowe regulacje odnoszące się do kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Sprawdź, jak krok po kroku załatwić wyjazd do sanatorium z NFZ.

Może zainteresuje Cię też: Oferty wakacyjne dla seniorów: jakie miejsca wybierają osoby 55+?

 

Wyjazd do sanatorium z NFZ - krok po kroku

 

Krok 1: Zgłoś się do lekarza


Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe bądź też rehabilitację w sanatorium wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz jest zobowiązany dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi. Również od lekarza powinieneś dostać informację, czy musisz dostarczyć do skierowania kopie dokumentów (jeśli lekarz w pkt III wpisze wyniki morfologii, ob, moczu, EKG, zdjęć rtg - takie kopie nie będą potrzebne).

 

Krok 2: Zbierz odpowiednie dokumenty


Jeśli na skierowaniu lekarz nie wpisał wyników badań, musisz dołączyć do skierowania kserokopie tych dokumentów. Dodatkowo, w przypadku składania wraz ze skierowaniem kart informacyjnych z pobytów szpitalnych, należy również dołączyć kserokopie tych dokumentów.

 

Krok 3: Prześlij skierowanie


Skierowanie należy przesłać do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Możesz to zrobić pocztą lub osobiście. Dokument może być też przesłany przez lekarza kierującego do sanatorium. W przypadku stwierdzenia brakujących dokumentów, Fundusz poprosi Cię o ich uzupełnienie. Twoje skierowanie otrzyma indywidualny numer.

Pamiętaj: po zmianach wprowadzonych 19 lipca 2019 r., masz 30 dni na dostarczenie skierowania do oddziału NFZ. Po tym czasie skierowanie traci ważność.

 

Krok 4: Czekaj na decyzję


Skierowanie, po zarejestrowaniu go przez Fundusz, jest przekazywane lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Ma on za zadanie dokonać aprobaty lub odrzucić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. O zakwalifikowaniu Cię na wyjazd do sanatorium albo odmowie NFZ powiadomi Cię listownie w ciągu 30 dni od wpływu skierowania.

 

Krok 5: Czekaj na informacje o terminie wyjazdu


NFZ powiadomi Cię o terminie wyjazdu listownie, na minimum 14 dni przed turnusem.

 

Sprawdź też: Gdzie sprawdzić swoją kolejkę do sanatorium?

 

Co zrobić, jeśli w wyznaczonym terminie nie możesz wyjechać do sanatorium?


W przypadku, gdy ważny powód (np. choroba, wypadek, sprawy rodzinne) uniemożliwia wyjazd do sanatorium, należy jak najszybciej zwrócić potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ (przed datą rozpoczęcia turnusu). Do dokumentu dołącz pisemne uzasadnienie, dlaczego musisz zrezygnować ze skierowania oraz dokumenty potwierdzające wiarygodność podanego powodu.

Twoje wyjaśnienia zostanie zweryfikowane w NFZ. Jeśli będzie uznane za przekonujące, dostaniesz nowy termin wyjazdu do sanatorium.

 

Po jakim czasie można znów wyjechać do sanatorium?


Po zakończeniu leczenia w uzdrowisku, kolejne skierowanie otrzymasz najwcześniej po 12 miesiącach. Zmiana ta została wprowadzona w lipcu 2019 r. z założeniem, że skróci ona czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium.Szukasz odpowiedniego sanatorium dla siebie? Sprawdź oferty w naszej wyszukiwarce!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe