Wzrasta liczba polskich stulatków

Wzrasta liczba polskich stulatków
Drukuj Skomentuj

Jesteśmy świadkami prawdziwej eksplozji demograficznej. Według Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego - w ciągu 20 lat liczba polskich stulatków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Zgodnie z danymi GUS, wraz z końcem 2016 roku w Polsce żyło 223 tys. osób w wieku 90+ oraz 4,9 tys. stulatków. Po analizie prognoz ludnościowych z 2014 roku, urząd szacuje, że w 2035 roku liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

 

Zdaniem badaczy, zajmujących się eksplozją stulatków w krajach zachodnich, mamy do czynienia z ogromnymi zmianami. Nie chodzi tutaj tylko o wzrost liczby seniorów w wieku 65+ w następstwie powojennego 'baby boom', ale także o wewnętrzny proces starzenia się populacji seniorów.

 

W wyniku tych zjawisk, liczba młodych 90-latków w ciągu najbliższych 20 lat ma wzrosnąć o ponad 60 %. Jak przewidują demografowie, większy wzrost dotyczyć będzie osób 95+, których przybędzie nawet 3,5-krotnie. Największą grupę seniorów stanowić będą jednak stulatkowie, których przyrost szacuje się na 4-5-krotnie większy niż obecnie.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe